MAPS – zapowiedź konkursu na międzynarodowe projekty badawcze

Zachęcamy do zapoznania się z zapowiedzią konkursu "MAPS" na wielostronne międzynarodowe projekty badawcze.

Konkurs orgłosi Szwajcarska Narodowa Fundacja Nauki (SNSF) w pierwszym kwartale 2024. Polscy naukowcy będą mogli ubiegać się o finansowanie projektów badawczych realizowanych we współpracy z partnerami ze Szwajcarii, a także z Bułgarii, Chorwacji, Węgier i Rumunii.

Program MAPS promuje obieg wiedzy naukowej, stanowi element drugiego szwajcarskiego wsparcia finansowego dla wybranych państw członkowskich Unii Europejskiej. Operatorem programu jest Szwajcarska Narodowa Fundacja Nauki (SNSF), działająca we współpracy z organizacjami finansującymi badania w krajach partnerskich.  

Wspólne projekty badawcze

W ramach programu MAPS będą realizowane wspólne projekty badawcze obejmujące co najmniej jeden zespół ze Szwajcarii oraz 2-5 zespołów z 2-5 państw UE-13 uczestniczących w programie. Każdy projekt prowadzony będzie w instytucjach składających się na dane konsorcjum międzynarodowe, z wykorzystaniem ich zaplecza naukowo-badawczego.  Możliwe jest także uzyskanie dofinansowania wzajemnych wizyt i krótkich pobytów naukowych w gronie partnerów konsorcjum. Dostępna jest już wyszukiwarka potencjalnych partnerów.

Maksymalna wysokość finansowania, jaką może uzyskać pojedynczy zespół z każdego kraju wynosi 350,000 franków na okres czterech lat. Wszystkie koszty polskiej części projektu pokrywa SNSF. Konkurs nie jest współfinansowany ani przez NCN, ani żadną inną polską instytucję.

Projekty badawcze w konkursie można zaplanować na okres od 36 do 48 miesięcy.

Konkurs obejmuje wszystkie dziedziny nauki.

Warunki udziału w konkursie

Wniosek składa w SNSF partner szwajcarski za pośrednictwem elektronicznego systemu mySNF. Od polskich wnioskodawców nie wymaga się złożenia odrębnego wniosku w systemie OSF. Szczegóły dotyczące strony merytorycznej i finansowej polskiej części projektu wypełnia kierownik zespołu szwajcarskiego w systemie mySNF.

Kierownik projektu po stronie polskiej musi spełnić następujące kryteria:

  • od uzyskania przez kierownika tytułu doktora do ostatecznego terminu składania wniosków upłynęły co najmniej 4 lata;
  • kierownik projektu jest samodzielnym pracownikiem naukowym i może kierować zespołem badawczym;
  • kierownik projektu musi być zatrudniony na podstawie umowy o pracę w spełniającej warunki konkursu instytucji przez cały okres realizacji projektu i mieć w jej ramach dostęp do odpowiedniej infrastruktury badawczej.

Wnioskodawcą w konkursie nie może być przedsiębiorstwo.

Konkurs rozpocznie się w pierwszym kwartale 2024 roku. Więcej informacji już wkrótce.

O programie MAPS na stronie SNSF

Wyszukiwarka partnerów

    Aktualności

    Data dodania
    28 lutego 2024