Logopedia z audiologią, I stopień

Język wykładowy: polski

Profil kształcenia: praktyczny

Opis kierunku: 

Studia prowadzone są w Katedrze Logopedii (poprzednio Zakładzie) od 2007 roku. Powstały jako kierunek unikatowy, jedyny w kraju. Powołanie tych studiów rozpoczęło nową jakość kształcenia logopedów w Polsce. Studia te Katedra Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS prowadzi wespół z Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie, placówką o światowej renomie, kierowaną przez prof. dra hab. Henryka Skarżyńskiego. Pracownicy tej placówki czynnie wspomagają proces kształcenia prowadząc zajęcia, seminaria dyplomowe i umożliwiając studentom wizyty w Światowym Centrum Słuchu.

Program studiów kierunku logopedia z audiologią znalazł uznanie nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju. Poziom kompetencji absolwenta kierunku dorównuje międzynarodowym wymaganiom dotyczącym kształcenia logopedów.

Ogromnym atutem studiów jest profil praktyczny, dzięki któremu ich program umożliwia zdobycie nie tylko rzetelnej interdyscyplinarnej wiedzy teoretycznej, ale także licznych umiejętności praktycznych, niezbędnych w pracy logopedy i audiologa. Zajęcia praktyczne, stanowiące ponad połowę programu, prowadzą specjaliści (m. in. logopedzi, audiolodzy, lekarze różnych specjalności, protetycy słuchu), którzy są czynnymi praktykami. Profil praktyczny wiąże się również z dużą liczbą praktyk, odbywanych w różnorodnych placówkach.

Wymiany międzynarodowe dla studentów: w ramach programu Erasmus+

Sylwetka absolwenta:

Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku logopedia z audiologią jest przygotowany do diagnozowania i prowadzenia terapii zaburzeń mowy i słuchu, a także do kształtowania i korygowania emisji głosu oraz techniki mówienia. Posiada umiejętności posługiwania się interdyscyplinarną wiedzą dotyczącą biologicznych, psychologicznych i lingwistycznych prawidłowości funkcjonowania człowieka (szczególnie w zakresie zachowań językowych), patologii mowy i słuchu, terapii i rehabilitacji. Absolwent posługuje się technologią informacyjną w zakresie ogólnym, a także potrafi wykorzystać ją w procesie diagnostyczno-terapeutycznym.
 
Studia prowadzone są zgodnie z obowiązującym standardem kształcenia nauczycieli  określonym w zał. 3 do Rozporządzenia MNiSW z dn. 25 lipca 2019 r., jednak zgodnie z obowiązującym standardem pełne kwalifikacje do pracy w placówkach oświatowych może uzyskać absolwent studiów II stopnia. Na studiach I stopnia absolwent realizuje część wymagań określonych w standardzie.
 
Absolwent jest zdolny do pełnienia funkcji wychowawczych i opiekuńczych, wspierania rozwoju uczniów i zaspokajania ich szczególnych potrzeb edukacyjnych, także w ramach nauczania indywidualnego. Jest również przygotowany do współpracy z nauczycielami, psychologami, pedagogami, lekarzami (audiologami, foniatrami, otolaryngologami, pediatrami, psychiatrami, neurologami) oraz opiekunami osób z zaburzeniami mowy i słuchu.
 
Osoba kończąca studia licencjackie jest przygotowana do ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego oraz podjęcia studiów drugiego stopnia.
 
Uprawnienia zawodowe:
 
Studia umożliwiają zdobycie kwalifikacji pozwalających na zatrudnienie w charakterze logopedy i audiologa ogólnego w placówkach służby zdrowia typu ambulatoryjnego (np. poradnie logopedyczne, audiologiczne), placówkach pomocy społecznej, placówkach prowadzących kształcenie w zakresie emisji głosu i techniki mówienia - w rozgłośniach radiowych i telewizyjnych, placówkach kulturalnych, a także w prywatnych gabinetach logopedycznych.
 
Miejsca realizacji praktyk zawodowych:
 
- przedszkole, szkoła, poradnia psychologiczno-pedagogiczna, szkoła /ośrodek/inna placówka kształcenia specjalnego, szkoła/ośrodek/inna placówka o profilu integracyjnym, placówka opiekuńczo-wychowawcza, żłobek, gabinet logopedyczny, przychodnia, oddział rehabilitacyjny lub placówka o profilu rehabilitacyjnym, oddział/ośrodek/placówka związana ze wspomaganiem rozwoju, inny oddział szpitalny, placówka innego typu, w której zatrudniony jest logopeda lub audiolog (np. fundacja, placówka pobytu dziennego i in.), radio, teatr, inne placówki zatrudniające osoby zawodowo posługujące się głosem.
 
 
Opiekun kierunku: dr Marta Wysocka
 
Prodziekan odpowiedzialny za kierunek: dr hab. Joanna Szadura, prof. UMCS
 
Obsługa studentów: mgr inż. Beata Szymanek
 
Obsługa procesu dydaktycznego: mgr inż. Małgorzata Zalewska-Warpas
 
Dodatkowe informacje (linki): 

Naukowe Koło Logopedów i Audiologów prowadzi szeroką działalność promocyjną. Dysponuje kanałem na platformie Youtube: 
https://www.youtube.com/channel/UCHjCNPnawcqi11rqVaoo38g?app=desktop

- profilem na Facebooku:
https://www.facebook.com/kolologopedow/

- oraz kontem na Instagramie:
https://www.instagram.com/nklia_lublin/

Program studiów:

Od roku akad. 2022/23: