Komunikat nr 19 z dn. 07 czerwca 2021 r.

KOMUNIKAT KOMISJI ZAKŁADOWEJ SOLIDARNOŚĆ

Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej

NUMER 19                                    LUBLIN                     z dnia 7 czerwca 2021 roku

         (w kadencji 2018-2023)                                   www.solidarnosc.umcs.lublin.pl

INFORMACJA Z ZEBRANIA KOMISJI ZAKŁADOWEJ NSZZ „S” UMCS

W DNIU 11 MAJA  2021 ROKU

 

Zebranie prowadził Przewodniczący Organizacji Zakładowej NSZZ „S” UMCS Jacek Kot.

 Sprawa Regulaminu oceny okresowej pracowników niebędących nauczycielami akademickimi

Informacje wstępne

          Komisja Zakładowa NSZZ „S” UMCS otrzymała do zaopiniowania projekt Regulaminu oceny okresowej pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. Projekt został opracowany przez powołaną przez JM Rektora komisję, której przewodniczyła Kanclerz UMCS, a członkami były osoby z kadry kierowniczej administracji, jeden przedstawiciel administracji wydziałowej oraz kol. Anna Gromada z grupy pracowników naukowo-technicznych. W pracach komisji brało udział troje ekspertów z Wydziału Ekonomii oraz Pedagogiki i Psychologii.

          Z projektem regulaminu zapoznali się w pierwszych dniach maja członkowie Prezydium KZ. Anna Gromada przedstawiła krótką relację z prac komisji i główne założenia projektu. Wyjściowym materiałem dla komisji były opisy stanowisk pracy, na podstawie których określano kluczowe zadania i kompetencje dla każdej grupy pracowniczej, dzieląc je na kompetencje ogólnouniwersyteckie, funkcjonalne i specjalistyczne.

          Projekt regulaminu przewiduje ocenę okresową co 4 lata, przy czym pierwsza byłaby przeprowadzona w marcu 2022 roku i  miałaby jedynie charakter informacyjny. Podstawowym narzędziem oceny jest arkusz oceny okresowej, w którym pracownik sam ocenia w pięciostopniowej skali (A B C D E) stopień spełniania oczekiwań pracodawcy co do zrealizowania przez pracownika każdej z kompetencji przypisanej jego stanowisku pracy. Takiej samej oceny dokonuje bezpośredni przełożony pracownika i w trakcie rozmowy oceniającej uzgadniają ostateczną ocenę, a przełożony określa wnioski kadrowe, jakie z niej wypływają. Jeśli nie dojdzie do porozumienia pracownika z przełożonym, pracownik może odwołać się do komisji składającej się m.in. z przedstawicieli wszystkich grup pracowników NNA i przedstawicieli związków zawodowych.

          Prezydium po analizie treści projektu zarządzenia JM Rektora wprowadzającego regulamin oraz treści samego regulaminu i załączników – opisów kompetencji, arkusza oceny i skali ocen, a także po zasięgnięciu opinii związkowego radcy prawnego oraz Społecznego Inspektora Pracy, zajęło negatywne stanowisko wobec proponowanego Regulaminu i postanowiło rekomendować je Komisji Zakładowej.

 Sprawa Regulaminu na posiedzeniu Komisji Zakładowej

               mgr Grażyna Elżbieta Fiok – Kanclerz, przewodnicząca;

          Piotr Dukowski zapoznał zebranych z przygotowanym wcześniej stanowiskiem Prezydium KZ ws. regulaminu. Opierając się na opinii związkowego radcy prawnego wskazał, że przy przyjętych w regulaminie kryteriach tworzenia matryc oceny może dojść do sytuacji, że pracownik będzie oceniany nie tylko ze zleconych mu obowiązków, ale np. z wykonania wszystkich czynności przypisanych do stanowiska pracy, co spowoduje, że oceniane będą też te czynności, których pracownik faktycznie nie wykonuje. W konsekwencji może to spowodować zaniżenie całkowitej oceny pracownika. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę, by opis stanowiska pracy był dokumentem zdepersonalizowanym, a dołączone do niego obowiązki pracownika aktualne (§6 ust. 3 Reg. Pracy UMCS). Pracownika nie można oceniać z oczekiwań pracodawcy, ale z tego, co faktycznie mu zlecono i co wykonuje. Taka ocena będzie sprawiedliwa.

W toku dyskusji:

          Jacek Kot zwrócił uwagę, że oczekiwania pracodawcy, o których pracownik nie wie, zawierając umowę o pracę i o których pracodawca nie informuje go w czasie trwania stosunku pracy, nie mogą stanowić kryterium oceny.

          Projektowi zarzucano, że ocena pracowników naukowo- i inżynieryjno-technicznych w znikomym stopniu dotyczy kompetencji zawodowych i wywiązywania się z zakresu obowiązków. Zwracano także uwagę na potrzebę uporządkowania przynależności pracowników do poszczególnych grup zawodowych i nieobciążania pracowników naukowo- i inżynieryjno-technicznych obowiązkami administracyjnymi.

          Uznano, że w przypadku pracowników wydziałów eksperymentalnych oceny powinna dokonywać osoba dobrze znająca pracę zatrudnionego, np. kierownik katedry, a nie dyrektor instytutu czy dziekan, których wg Statutu UMCS można uznać za „bezpośrednich przełożonych” ocenianego.

          Za bardzo niepokojącą uznano przewidywaną w projekcie w kolejnych ocenach okresowych możliwość oceniania pracownika przez współpracowników, a nawet przez studentów, z którymi pracownik naukowo- czy inżynieryjno-techniczny nie wchodzi przecież w relacje nauczyciel-student.

          Poruszono sprawę oczekujących na realizację wniosków o podwyżki i awanse. Zebrani podkreślali, że okres oczekiwania na ocenę pracowników wg zasad nowego regulaminu nie może być uzasadnieniem dla wstrzymania realizacji tych wniosków, bo do chwili ukazania się nowego zarządzenia JM Rektora ws oceny obowiązują dotychczasowe arkusze ocen.

Podsumowanie

          Komisja Zakładowa NSZZ „S” UMCS w wyniku głosowania nie zaakceptowała przedstawionego jej projektu Regulaminu oceny pracowników UMCS niebędących nauczycielami akademickimi. Uznała, że projekt wymaga dalszych prac i konsultacji ze związkami zawodowymi oraz przedstawicielami wszystkich grup pracowników niebędących nauczycielami akademickimi UMCS.

          Powołano zespół redakcyjny w składzie: Maria Nowak, Piotr Dukowski, Jacek Kot do przygotowania uzasadnienia stanowiska KZ ws. regulaminu, uwzględniającego uwagi zgłoszone na zebraniu KZ.

 Preliminarz budżetu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

          Zebrani zapoznali się z przygotowaną przez Biuro Socjalne propozycją preliminarza budżetu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych UMCS na rok 2021.

          Jacek Kot zwrócił uwagę, że w tym roku ze względu na pandemię Covid-19 nie będzie kolonii i obozów wypoczynkowych dla dzieci pracowników UMCS, natomiast przewidziane jest, jak co roku, dofinansowanie wypoczynku indywidualnego dla pracowników oraz talony dla emerytów i rencistów. Wysokości tych świadczeń będą porównywalne z zeszłorocznymi.

          Anna Gromada przekazała informację Biura Socjalnego, że termin remontu ośrodka wypoczynkowego UMCS w Kazimierzu Dolnym w stosunku do planów z 2019 roku przesunął się o rok, a zatem o tyle samo przesunie się zobowiązanie przekazania ze środków ZFŚS kwoty 800 tysięcy zł na cele remontu.

          Po dyskusji Komisji Zakładowa podjęła uchwałę akceptującą przedstawiony jej preliminarz budżetu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na rok 2021.

Zapomogi

          Komisja Zakładowa przyznała dwie zapomogi losowe w wysokości 300 i 500 zł jako uzupełnienia kwot przyznanych przez Prezydium KZ.

Sprawy różne

          Przewodniczący poinformował o prowadzonych staraniach zorganizowania w październiku br. wycieczki na Ukrainę (na Podole), dla uczczenia 400-lecia bitwy pod Chocimiem.

          Rozważano także możliwość zorganizowania w Ogrodzie Botanicznym UMCS spotkania integracyjnego dla członków Związku.

 

 

    Komunikaty 2018-2024

    Autor
    Irmina Wawrzyczek
    Data dodania
    8 czerwca 2021