Komunikat nr 12 z dn. 16 stycznia 2020 r.

KOMUNIKAT KOMISJI ORGANIZACJI ZAKŁADOWEJ NSZZ SOLIDARNOŚĆ

Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej

NUMER 12                                              LUBLIN                         z dnia  16 stycznia  2020 roku

(w kadencji 2018-2022)                 www.solidarnosc.umcs.lublin.pl

 

ZEBRANIE KOMISJI ORGANIZACJI ZAKŁADOWEJ NSZZ „S” UMCS 

10 GRUDNIA 2019 ROKU

 Zebranie poprowadził przewodniczący OZ Jacek Kot.

            Pierwsza część zebrania miała uroczysty, przedświąteczny charakter. Przewodniczący złożył członkom OZ życzenia, odczytano fragment Pisma Świętego związany z Bożym Narodzeniem, zebrani dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia.

            W drugiej, roboczej części zebrania:

- Przewodniczący krótko podsumował działalność związku w mijającym roku i podziękował  Annie Gromadzie, Marii Nowak i Józefowi Kaczorowi za ofiarną pracę w  Prezydium OZ.

- Postanowiono, że Związek przedstawi swoich kandydatów do komisji ds. zatrudniania i ds. awansów nauczycieli akademickich, w celu wyłonienia w uzgodnieniu z pozostałymi związkami wspólnego kandydata jako przedstawiciela związków zawodowych w tych komisjach. Zwrócono uwagę na potrzebę wypracowania zasad wyboru wspólnego kandydata do wydziałowych ciał kolegialnych, zależnie od reprezentatywności związku na wydziałach.

- W związku z pojawieniem się nowym statucie UMCS funkcji rzecznika praw akademickich NSZZ „S”  postanowiła zgłosić do pełnienia tej funkcji kandydaturę prof. Waldemara Kozyry.        

- OZ postanowiła wesprzeć Hospicjum Małego Księcia i Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” kwotami po 700 zł z funduszu charytatywnego.

- Józef Kaczor zrelacjonował wynik swoich działań związanych z aktualizacją  członkostwa emerytów NSZZ „S”.  Na jego listy rozesłane zgodnie z uchwałą OZ do osób nie opłacających składek odpowiedziało 25  osób, kilka wznowiło przynależność do Związku, część potwierdziła jej brak. Wg informacji Księgowej aktualnie 71 osób z grona emerytów opłaca składki.

            W sprawach różnych:

- Józef Kaczor poinformował, że Msza Św. w intencji ofiar stanu wojennego odbędzie się 13 grudnia o godz.18oo w kościele  Pobrygidkowskim;

- zasygnalizował także potrzebę upamiętnienia dwóch wydarzeń, które miały miejsce w Chatce Żaka:  I Zakładowego Zebrania Delegatów NSZZ Solidarność (16 grudnia 1980) oraz  strajku  akademickiego w listopadzie 1981 i po ogłoszeniu stanu wojennego. Proponował podjęcie działań w celu umieszczenia w tym budynku stosownej tablicy.

                                              PAMIĘĆ O KORNELU MORAWIECKIM

             W dniu 17 grudnia 2019 roku odbyło się spotkanie zorganizowane przez Radę  Regionalnej Sekcji Nauki, poświęcone pamięci Kornela Morawieckiego – twórcy Solidarności Walczącej. Spotkanie poprowadził przewodniczący RSN Józef Kaczor.

            Na spotkaniu obecni byli: przedstawiciele lubelskiej „SW”, kilka osób tworzących NSZZ „S” w Regionie Środkowowschodnim, przedstawiciele NZS i Liberalno-Demokratycznej Partii „Niepodległość”. Zarząd Regionu reprezentowany był przez redaktora miesięcznika Czas Solidarności  dr. Pawła Janowskiego.

            Po powitaniu zebranych Józef Kaczor krótko zaprezentował swój artykuł „Moje spotkania z Kornelem Morawieckim”, który zamieścił w miesięczniku „Czas Solidarności” Nr 12 z 2019 roku.

            Weronika Jezior przedstawiła historię lubelskiego oddziału „SW”: oddział lubelski powstał dzięki jej bratu Pawłowi Falickiemu, który był działaczem NSZZ „S” i współtwórcą „SW” we Wrocławiu. W 1983 roku we Wrocławiu zostały zaprzysiężone osoby z Lublina: Krzysztof Duszkiewicz, Weronika Falicka-Jezior i Andrzej Patyra (przewodniczący Rady oddziału SW). Główną formą ich działalności było początkowo przedrukowywanie i kolportaż gazetki „SW” wydawanej we Wrocławiu, a później redakcja, druk i kolportaż gazetki „SW” oddziału lubelskiego. W Lublinie  współpracowali z kilkunastoma osobami m.in. z NZS i LDPN. Działalność oddziału została osłabiona przez wielomiesięczne areszty Patyry i Duszkiewicza i została zakończona w 1987 roku.

            Paweł Falicki  przedstawił historię powstania  i działalności „SW”.  „Solidarność Walcząca” została utworzona w  stanie  wojennym w czerwcu  1982 roku przez tę część działaczy Regionalnego Komitetu Strajkowego „Solidarności” we Wrocławiu, którzy uważali, że formy oporu stosowane przez NSZZ „S” są zbyt łagodne. „SW” wielokrotnie organizowała manifestacje uliczne, prowadziła własne wydawnictwo i kolportaż. Była zwalczana i rozpracowywana przez SB  i enerdowską STASI. Kornel Morawiecki był aresztowany i wraz ze swoim zastępcą deportowany z kraju w 1988 roku. Za granicą prowadził działalność polityczną, potem nielegalnie wrócił do kraju.  „SW” miała swoje oddziały w kilku miastach, powstawały też grupy oporu, które odwoływały się do idei „SW”, ale formalnie do niej nie przynależały. SB udało się wprowadzić konfidentów do niższych struktur „SW”, nie udało się jednak inwigilować Rady „SW”. ”SW” była przeciwna  okrągłemu stołowi i porozumieniu z komunistami. W 1990 powstała Partia Wolności i Kornel Morawiecki był jej kandydatem na Prezydenta RP . „SW” została rozwiązana w 1992 roku. W 2007 powołano Stowarzyszenie „Solidarność Walcząca”.

            Na koniec swego wystąpienia Paweł Falicki przedstawił ideę Kornela Morawieckiego dotyczącą  budowy społeczeństwa solidarnego w aspekcie krajowym i światowym.

            W toku dyskusji Michał Górski opowiedział jak powstała jego praca magisterska poświęcona „SW”. Janusz Mazurek pozytywnie ocenił działalność „SW”. Opowiedział o swoim uwięzieniu w stanie wojennym i wspólnym przebywaniu w celi więziennej z członkiem lubelskiej „SW” Andrzejem Patyrą. Przyznał się, że był autorem poradnika jak zachowywać się na przesłuchaniach, który został opublikowany przez „SW”.

            W końcowej części spotkania zebrani odmówili modlitwę i, dzieląc się opłatkiem,  złożyli sobie życzenia świąteczne.

                                  WSPOMNIENIE  PROFESORA KRZYSZTOFA MARCZEWSKIEGO

             W dniu 31 grudnia 2019 roku zmarł profesor dr hab. nauk medycznych Krzysztof Marczewski. Jego pogrzeb odbył się w Opolu Lubelskim 4 stycznia 2020 roku. We mszy św. w kościele Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny koncelebrowanej przez wielu księży uczestniczyła rodzina, przyjaciele, koleżanki i koledzy ze szpitala JP II w Zamościu, z wielu uczelni Lublina i Zamościa, pacjenci. Na pogrzebie obecne były poczty sztandarowe NSZZ „S” ZR Środkowowschodniego, uczelni lubelskich należących Regionalnej Sekcji Nauki (w tym nasz poczet), NSZZ „S” z Zamościa, Kraśnika, Opola Lubelskiego.

            Przemawiający, żegnając zmarłego, mówili o Jego wielkim dorobku naukowym, wielkim intelekcie, o niezwykle humanitarnym stosunku do pacjenta i koleżeńskości w pracy. Podkreślano też, że mimo licznych obowiązków znalazł czas na pracę w KZ NSZZ „S” Akademii Medycznej i w Regionalnej Sekcji Nauki. Był wielokrotnym delegatem na Krajowe Zebranie Delegatów NSZZ ”S”. Jego żona Barbara była pracownikiem naukowym na Wydziale Chemii UMCS zaangażowanym  w działalność związkową – była przewodniczącą NSZZ „S” na Wydziale Chemii  i członkiem Komisji Zakładowej NSZZ „S” UMCS.

                                  ZEBRANIE KOMISJI ORGANIZACJI ZAKŁADOWEJ NSZZ „S” UMCS 

14 STYCZNIA  2020 ROKU

            Zebranie prowadził przewodniczący OZ Jacek Kot. W porządku zebrania uwzględniono następujące punkty:

Przedstawiciele NSZZ „S” w komisjach wyborczych

            W związku z rozpoczynającym się rokiem wyborczym OZ NSZZ „S” zgłosiła JM Rektorowi członków z poszczególnych wydziałów jako przedstawicieli Związku w wydziałowych komisjach wyborczych oraz kol. Irminę Wawrzyczek jako przedstawiciela Związku w Uczelnianej Komisji Wyborczej.

Zmiana odpłatności  za noclegi w ośrodku UMCS w Kazimierzu

            KZ zaakceptowała zgłoszone przez Biuro Socjalne propozycje nowych kwot odpłatności za noclegi w uniwersyteckim ośrodku w Kazimierzu Dolnym – wzrosną średnio o ok. 5 zł od osoby za dobę.  

Regulamin przyznawania nagród Rektora nauczycielom akademickim UMCS

            W pierwszych dniach stycznia br. OZ NSZZ „S” otrzymała do konsultacji projekt „Regulaminu przyznawania nagród Rektora nauczycielom akademickim”. Odbyło się też na ten temat spotkanie konsultacyjne Prorektora Arkadiusza Berezy z członkami Związku. Ponieważ Związek proszony był o szybkie zajęcie stanowiska ws. regulaminu, zostało w trybie pilnym zwołane w tym celu zebranie Komisji Zakładowej. W dniu  14 stycznia br. członkowie KZ po dłuższej dyskusji podjęli uchwałę o warunkowej akceptacji projektu regulaminu i sformułowali uwagi, przyjęcie których stanowiło ten warunek. Uchwała wraz z uwagami została przekazana JM Rektorowi 15 stycznia. W tym samym dniu JM Rektor poprosił Przewodniczącego Jacka Kota o spotkanie. Wynik rozmów był pozytywny – większość naszych uwag została  uwzględniona w całości, z jednej zgodziliśmy się  zrezygnować, przyjmując argument JM Rektora, że jej przyjęcie utrudniłoby przewidziane wg regulaminu kwartalne przyznawanie nagród określonego rodzaju.

Przedstawicielstwo związków w ciałach kolegialnych

            Przewodniczący zasygnalizował problemy, jaki pojawiają się z udziałem przedstawicieli związków w posiedzeniach ciał kolegialnych i komisji wydziałowych. Zdarzają się sytuacje nieakceptowania przedstawiciela przez lokalne władze, zapraszania osoby inne niż oddelegowane przez związki, ale też z drugiej strony niestawianie się wskazanego przedstawiciela mimo zawiadomienia go o zebraniu. Przewodniczący poinformował, że te problemy Związek zgłosi na posiedzeniu Senatu.

 

 

    Komunikaty 2018-2024

    Autor
    Irmina Wawrzyczek
    Data dodania
    17 stycznia 2020