Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Nowy regulamin pracy w UMCS
KOMUNIKAT Komisji Zakładowej Solidarność
Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
NUMER 10 LUBLIN z dnia 4 października 2019 roku
(w kadencji 2018-2022) www.solidarnosc.umcs.lublin.pl
I FORUM UCZELNI POLSKICH
W dniach 19–22 września odbyło się w Krakowie I Forum Uczelni Polskich kontynuujące, chociaż na nowych zasadach, kilkunastoletnią tradycję Forum NSZZ „S” Uniwersytetów Polskich. Organizatorami forum były organizacje zakładowe „S” Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Patronat nad forami w nowej formule objęła Krajowa Sekcja Nauki NSZZ „S”.
W obradach wzięło udział ok. 70 uczestników z uczelni wyższych całej Polski. Naszą Organizację Zakładową NSZZ „S” w UMCS reprezentowali Maria Nowak i Piotr Dukowski. Gośćmi honorowymi forum byli: Przewodniczący KSN Dominik Szczukocki oraz Przewodniczący Regionu Małopolskiego NSZZ „S” Wojciech Grzeszek.
Zebranych powitali przewodniczący obu organizacji zakładowych: Jerzy Serwacki (UJ) i Ewa Niewiara (AGH). Odczytano list od Premiera Jarosława Gowina; wykład inauguracyjny o kondycji człowieka w świecie dominującej „socjologii niczego” i „socjologii nie-człowieka” wygłosił ks. prof. Andrzej Zwoliński z UPJPII.
O szacunku dla godności człowieka i jego pracy i o znaczeniu międzyludzkiej solidarności jako remedium na napięcia społeczne mówił ks. prof. Władysław Zuziak – przedstawiciel Międzynarodowego Centrum Badania Fenomenu Solidarności przy UPJPII.
Profesor Andrzej Bryk z UJ przedstawił pesymistyczny, ale w odczuciu słuchaczy prawdziwy, obraz współczesnych europejskich uniwersytetów, które odeszły już nie tylko od leżącej u ich źródeł zasady zdobywania, gromadzenia i przekazywania wiedzy, ale też od Humboldtowskiej idei uniwersytetu jako miejsca, gdzie w dążeniu do prawdy tworzy się wiedzę naukową opartą o badania. Obecnie naczelną zasadą jest tolerancja, równocenność wszystkich wyborów, zakaz wszelkiej oceny wartościującej, w tym religii, jako środka opresji.
O związkowej działalności międzynarodowej mówiła Aniela Białowolska-Tejchman z KSN. Do „spojrzenia racjonalnie pozytywnego” na ustawę 2.0 usiłował przekonać audytorium prof. Jerzy Jedliński z AGH, wskazując na korzystne skutki jej wdrażania, jeśli zostaną zrealizowane związane z tym wdrażaniem obietnice rządowe, w tym finansowe, i jeśli społeczność akademicka podejmie się aktywnie włączyć w ten proces.
Ostatnim punktem obrad było wystąpienie Przewodniczącego KSN Dominika Szczukockiego, który jest członkiem rządowego Zespołu ds. Monitorowania Wdrażania Reformy Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Najwięcej miejsca poświęcił ocenie okresowej nauczycieli. Kryteria oceny ustala rektor, ale projekt opiniują związki zawodowe, warto więc zwrócić uwagę na błędy formalne popełniane często przy ocenie przez pracodawcę, ponieważ dają prawną podstawę do skutecznego odwołania się od negatywnej oceny. Są to np.: 1) przeniesienie kryteriów oceny do statutu; 2) stosowanie różnych kryteriów oceny do tego samego stanowiska w różnych jednostkach; 3) stosowanie do oceny pracownika kryteriów ewaluacji; 4) w przypadku pracownika badawczo-dydaktycznego – przesunięcie wagi oceny w stronę badań; 5) ograniczenie oceny działalności badawczej tylko do deklarowanej przez pracownika dyscypliny, z pominięciem innych osiągnięć.
Streszczenia referatów, które zobowiązali się dostarczyć prelegenci, a także treść przyjętego przez Forum stanowiska dotyczącego przyszłorocznych podwyżek wynagrodzeń będą zamieszczone na stronie Krajowej Sekcji Nauki http://www.solidarnosc.org.pl/ksn/pl/
WDRAŻANIE NA UMCS USTAWY 2.0
REGULAMIN PRACY UMCS
Okres letnich wakacji nie był w tym roku okresem wypoczynku dla związków zawodowych. Wejście w życie ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” spowodowało konieczność zmian wielu aktów wewnętrznych w UMCS, w tym regulaminu pracy, którego treść jest uzgadniania ze związkami zawodowymi.
W sierpniu JM Rektor przedstawił związkom zawodowym wstępny projekt Regulaminu Pracy UMCS. Z uwagi na sezon urlopowy i przerwę wakacyjną w działalności całej Organizacji Zakładowej NSZZ „S” UMCS, analizą projektu zajęli się członkowie Prezydium OZ. Nie było to łatwe zadanie, bo treść nowego regulaminu musiała być znacznie poszerzona o warunki pracy i obowiązki nauczycieli akademickich, które dotychczas regulowały uchwały Senatu. Związek przedstawił wiele uwag merytorycznych, w tym potrzebę zamieszczenia w treści regulaminu przepisów związanych z bezpieczeństwem pracy. Uwagi zostały w znacznej części uwzględnione w wersji Regulaminu Pracy UMCS przedstawionej związkom zawodowym 2 września do formalnego uzgodnienia z JM Rektorem na spotkaniu 16 września. Tę wersję rozesłaliśmy 6 września wszystkim PT Członkom OZ, poprosiliśmy także o opinię związkowego radcy prawnego.
Na spotkanie 16 września z JM Rektorem Stanisławem Michałowskim i Rektorem Arkadiuszem Berezą przedstawiciele trzech związków zawodowych działających w UMCS przygotowali cały zestaw kolejnych uwag i poprawek koniecznych do uwzględnienia. Spotkanie trwało ponad 3 godziny. Uzyskaliśmy akceptację większości naszych uwag w trzech obszarach:
1) usunięcie z projektu regulaminu wszelkich przepisów nakładających na pracownika powinności niewynikające z uszczegółowienia regulacji Kodeksu Pracy i ustawy 2.0;
2) włączenie do treści regulaminu potrzebnych wg naszej opinii uzupełnień, w tym zasad i przepisów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy;
3) zmiana lub tylko doprecyzowanie tych przepisów, których niejasne sformułowanie mogło być interpretowane na niekorzyść pracownika;
4) poprawki techniczne i korektorskie.
Nie udało nam się natomiast uzyskać akceptacji dla postulowanego przez nas zmniejszenia liczebności grup ćwiczeniowych (zwłaszcza laboratoryjnych i konwersatoryjnych), JM Rektor zapowiedział jednak, że do tej sprawy powrócimy po analizie obciążeń dydaktycznych w skali Uczelni, w jej nowej strukturze organizacyjnej.
Na posiedzeniu w dniu 17 września Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w UMCS przyjęła w drodze uchwały tę poprawioną wersję regulaminu.
Regulamin Pracy UMCS wszedł w życie z dniem 1 października 2019 roku.
SPRAWY PRACOWNICZE
Do Organizacji Zakładowej zgłaszane są przez pracowników naukowo-technicznych i inżynieryjno-technicznych problemy związane z wyznaczaniem im zakresu nowych obowiązków pracy i dzieleniem ich etatów na wiele jednostek organizacyjnych. Szczególnie niepokojąca jest nadmiernie rozbudowana zawartość kart opisu pracy na stanowiskach.
OZ skierowała pismo do JM Rektora z prośbą o spotkanie w sprawie ww. kart i rozwiązanie powyższych problemów w oparciu o Kodeks Pracy i Regulamin Pracy UMCS.
WYCIECZKA DO GRECJI
W dniach 2-12 września br. odbyła się wycieczka do Grecji zorganizowana i dofinansowana przez Organizację Zakładową NSZZ „Solidarność” w UMCS. Wzięło w niej udział 52 osoby, w tym 28 członków naszego Związku.
Przebieg wycieczki zrelacjonowali jej Uczestnicy, dzieląc się wrażeniami i pięknymi zdjęciami na stronie internetowej NSZZ „S” w UMCS.