Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
„Ekslibris jest najwłaściwszym i najszlachetniejszym sposobem oznaczenia własności książki, gdyż jako miniaturowe dzieło sztuki graficznej budzi uczucia estetyczne, będąc jednocześnie dowodem kultury jej właściciela. Istota ekslibrisu związana jest więc z umiłowaniem książki, z poziomem kulturalnym człowieka i podkreśla więź istniejącą między książką a jej właścicielem, którego imię i nazwisko widnieją na znaku graficznym.”
Jan Marian Wojciechowski
„Ekslibris”, z łac. „z ksiąg”, „z księgozbioru” to „znak własnościowy w książce, w postaci artystycznej grafiki z godłem lub nazwiskiem właściciela, umieszczany na wewnętrznej stronie okładki.
Kolekcja ekslibrisów gromadzona w Oddziale Zbiorów Specjalnych od roku 1956 liczy ponad 3 tysiące jednostek. Prace wykonane w różnych stylach i technikach graficznych reprezentują zarówno twórczość artystów związanych z Lublinem i Lubelszczyzną, jak też działających na arenie ogólnopolskiej i światowej. Istotną część zbioru - ponad 200 egzemplarzy - stanowią ekslibrisy autorstwa Zbigniewa Jóźwika, emerytowanego pracownika UMCS, przyrodnika, badacza, artysty zaangażowanego w propagowanie sztuki księgoznaku. Te wykonane dla pracowników naukowych Uniwersytetu budują swoistą „galerię portretów” przedstawicieli środowiska akademickiego. Część zgromadzonych zbiorów stanowią ekslibrisy dla instytucji – między innymi dla Biblioteki UMCS czy Drukarni Uniwersyteckiej.
Pracownicy Oddziału Zbiorów Specjalnych przygotowują tematyczne ekspozycje oraz, w myśl słów Zbigniewa Jóźwika „Nauka i sztuka łączą się w twórczości”, podejmują działania edukacyjne w formie prelekcji i lekcji bibliotecznych z elementami pracy warsztatowej.