Jak się wyróżnić na rynku pracy? Wybierz portugalistykę – studia portugalsko-brazylijskie

„Dlaczego portugalski?” zastanawiają się uczniowie na początku spotkań promocyjnych. Przecież nie ma go w polskich szkołach, więc czy warto się uczyć tak mało znanego języka? Właśnie dlatego – zdecydowanie warto! Bo fakt, że w Polsce tak mało osób zna język portugalski jest olbrzymią szansą dla wszystkich tych, którzy się nim posługują.

Fot. Iceberg90

Portugalski nie jest jedynie językiem niewielkiej Portugalii gdzieś na końcu Europy – dziś jest to język, którym posługuje się 250 milionów ludzi na świecie, a tym samym jest to trzeci najczęściej używany język europejski, do tego najczęściej używany język na półkuli południowej, język urzędowy w dziewięciu krajach, położonych na czterech kontynentach. Co ciekawe, Portugalia nie plasuje się nawet w pierwszej trójce krajów portugalskojęzycznych pod względem liczby użytkowników języka portugalskiego, wyprzedza ją Brazylia, Angola i Mozambik. Nie zapominajmy też o Gwinei Bissau, Timorze Wschodnim, Republice Zielonego Przylądka, Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej i Gwinei Równikowej – w nich również portugalski ma status języka urzędowego.

Znajomość języka portugalskiego daje możliwość poznania kultury, literatury, muzyki oraz sytuacji politycznej i społecznej krajów portugalskojęzycznych, a co więcej stanowi dużą zaletę na rynku pracy. W Polsce niełatwo jest znaleźć osoby posługujące się językiem portugalskim, a jest na nie duże zapotrzebowanie w międzynarodowych firmach, placówkach dyplomatycznych, biurach podróży, redakcjach, wydawnictwach i placówkach kultury.

Dlatego wszystkich tych, którzy zastanawiają się, jak się wyróżnić na rynku pracy, zapraszamy na studia na kierunku portugalistyka – studia portugalsko-brazylijskie. Dzięki znajomości języka portugalskiego, a także kultury, cywilizacji i sytuacji społeczno-kulturowej w Portugalii, Brazylii i portugalskojęzycznych krajach Afryki i Azji, nasi absolwenci zyskują bardzo korzystną pozycję na rynku pracy. Niezwykle przydatne w przyszłej pracy zawodowej mogą się okazać zajęcia skupiające się na języku prawa, ekonomii czy nauk przyrodniczych, a także teoria i praktyka przekładu. Poza językiem portugalskim studenci mają też możliwość nauki hiszpańskiego (przez pierwszy rok obowiązkowo, a później fakultatywnie) oraz angielskiego – znajomość tych trzech najczęściej używanych języków europejskich jest kluczem do sukcesu zawodowego.

Studenci portugalistyki mają możliwość realizacji części studiów za granicą w ramach programu Erasmus Plus. Mamy umowy z aż dziewięcioma uniwersytetami w Portugalii i czterema w Brazylii. Studenci mogą też wyjeżdżać na staże zagraniczne, pozwalające zdobyć doświadczenie przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

A co po studiach? Absolwent portugalistyki posiada znajomość języka portugalskiego na poziomie C1 oraz znajomość kultury krajów portugalskojęzycznych. Posiada praktyczne umiejętności w zakresie sporządzania korespondencji w języku portugalskim, analizy i tłumaczenia specjalistycznych dokumentów i tekstów z dziedziny ekonomii i marketingu, finansów, prawa, polityki, turystyki, a także tekstów technicznych i przyrodniczych, tłumaczenia negocjacji, prezentacji biznesowych oraz wystąpień publicznych.

Lubelscy portugaliści prowadzą ścisłą współpracę z jedynym w Polsce Centrum Języka Portugalskiego/Camões. W jego bibliotece można się zapoznać z portugalskojęzycznymi książkami i czasopismami, a także wypożyczyć podręczniki i materiały do nauki języka. Centrum zaprasza licznych gości z Polski i z krajów portugalskojęzycznych, dzięki czemu nasi studenci mają możliwość uczestniczenia w ciekawych spotkaniach, wykładach, warsztatach i prezentacjach. Centrum publikuje też czasopismo studenckie Água Vai, z artykułami w portugalskiej i polskiej wersji językowej – możecie zapoznać się z nimi w Centrum lub na jego stronie internetowej. 

Zapraszamy na kierunek portugalistyka – studia portugalsko-brazylijskie! Nie przegapcie okazji. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej, odwiedźcie nas na Facebooku.

Autor: dr Agnieszka Kruk
Katedra Portugalistyki im. Luisa Lindleya Cintry

 

 

    Aktualności

    Data dodania
    31 sierpnia 2023