Izotopowy skład fosforanów z Wyżyny Lubelskiej i Roztocza – nowa publikacja

Z przyjemnością informujemy o najnowszym artykule pracowników naszego Instytutu, który ukazał się w renomowanym czasopiśmie Water:

Gebus-Czupyt B., Chmiel S., Kończak M., Huber M., Stienss J., Radzikowska M., Stępniewski K., Pliżga M., Zielińska B., 2024. The Isotopic Composition of Selected Phosphate Sources (δ18O-PO4) from the Area of the Vistula and Bug Interfluve (Poland). Water 16, no. 19: 2809. https://doi.org/10.3390/w16192809 

W pracy przedstawiono nowe dane dotyczące wartości δ¹⁸O w rozpuszczonych nieorganicznych fosforanach (PO₄) wyekstrahowanych z różnych rodzajów wód Wyżyny Lubelskiej i Roztocza oraz wybranych próbek skał fosforonośnych z tego obszaru. Wstępne wyniki wykazały nieco różniące się zakresy wartości δ¹⁸O-PO₄ w wodach źródlanych, rzecznych, drenażowych, ściekach z oczyszczalni oraz skał macierzystych. Sugeruje to, że izotopowy skład tlenu może być użytecznym narzędziem do rozpoznawania pochodzenia fosforu w wodach. Jednak w przeciwieństwie do innych ważnych pierwiastków środowiskowych, takich jak C, N czy S, w przypadku fosforanów mamy do dyspozycji tylko jeden marker, dlatego potencjalne lokalne źródła fosforu powinny być szczególnie dobrze rozpoznane. Trwają dalsze badania, których celem jest ocena udziału fosforanów wymywanych ze skał osadowych w odpływie podziemnym i powierzchniowych z tego obszaru, a poprzez to udziału w procesach eutrofizacji.

Badania te zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki (grant nr UMO-2020/37/B/ST10/01994).

Zgodnie z aktualnym Wykazem Czasopism MNiSW artykuł opublikowany w tym czasopiśmie otrzymuje 100 punktów (IF'23 = 3.0).

Wykaz publikacji pracowników Instytutu NoZiŚ UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    20 listopada 2024