Instytutowe Seminarium Naukowe pt. „Redefinicja roli państwa we współczesnej gospodarce”

W dniu 14.03.2024 roku o godz. 9.45 w Auli II odbyło się kolejne Instytutowe Seminarium Naukowe pt. Redefinicja roli państwa we współczesnej gospodarce, organizowane przez pracowników Katedry Polityki Gospodarczej i Regionalnej.

Na początku prof. dr hab. Andrzej Miszczuk, w ramach wprowadzenia, dokonał ogólnego zarysu tematyki poruszanej w trakcie seminarium. Następnie uczestnicy seminarium mieli okazję wysłuchać prezentacji przygotowanych przez pracowników Katedry w następującym porządku:

1)     dr Stefan Sękowski: Państwo kontratakuje. Społeczeństwo i gospodarka

Tematem wystąpienia były zauważalne, znaczące zmiany w zakresie powierzanych państwu obowiązków w różnych dziedzinach. W prezentacji przedstawione zostały przyczyny tego stanu rzeczy oraz przykłady takich sytuacji.

2)     dr Grzegorz Kwiatkowski: Państwo jako właściciel we współczesnej gospodarce. Czy

mamy do czynienia z „powrotem przedsiębiorstw państwowych”?

Prelegent przedstawił udział oraz znaczenie przedsiębiorstw państwowych we współczesnej gospodarce oraz czynniki stojące za trendami dotyczącymi właścicielskiej funkcji państwa.
W ramach prezentacji nastąpiło także wprowadzenie do dyskusji, dotyczącej roli przedsiębiorstw państwowych w kontekście współczesnych globalnych wyzwań.

3)     dr Łukasz Jasiński: Rynek jako alternatywa dla państwa w ochronie zdrowia

W trakcie prezentacji przedstawiony został system rynkowy jako realna alternatywa dla współczesnych systemów publicznych. Podkreślono, że w przeciwieństwie do systemów publicznych, rozwiązania rynkowe opierają się na bardziej zróżnicowanej strukturze finansowania dostępu do świadczeń (w oparciu o przykłady z zakresu ochrony zdrowia).

4)     dr Piotr Maleszyk: Ekonomia zmian klimatu. Czy potrzebujemy polityki klimatycznej?

Celem prezentacji było przedstawienie genezy i zakresu ekonomii zmian klimatu, będącej nowym działem nauk ekonomicznych. Omówione zostały zarówno problemy z zakresu łagodzenia i adaptacji do zmian klimatu obszarów miejskich, jak i wybrane aspekty realizacji polityki klimatycznej na szczeblu krajowym i lokalnym.

Po wystąpieniach nastąpiła część dyskusyjna, którą poprowadził prof. dr hab. Andrzej Miszczuk. Pytania od uczestników seminarium dotyczyły m.in. skuteczności i efektywności ekonomicznej zadań realizowanych przez państwo, liderów wśród państw UE pod względem wzrostu roli państwa w gospodarce, roli ubezpieczycieli w systemie ochrony zdrowia oraz praktycznych rozwiązań bazujących na teorii zielonych miast.

 

 

    Aktualności

    Autor
    Agnieszka Gryglicka
    Data dodania
    18 marca 2024