Informacje na temat kształcenia na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS
Sposób gromadzenie i udostępniania informacji związanych z analizą jakości kształcenia, sposób udostępniania informacji o programach studiów, zakładanych efektach, organizacji i procedurach toku studiów, o sprawach bieżących
§ 1
Postanowienia ogólne
- Informacje o kalendarzu akademickim, programach studiów, efektach kształcenia, organizacji i procedurach toku studiów oraz o sprawach bieżących są zamieszczone na stronach internetowych Wydziału oraz na tablicach ogłoszeń.
- Plany zajęć są udostępniane studentom na minimum tydzień przed rozpoczęciem zajęć.
- Na zajęcia fakultatywne istnieje internetowy system zapisów studentów: http://zapisy/routenet.pl/.
- Prowadzący zajęcia kontaktuje się ze studentami poprzez indywidualne profile na stronach internetowych zakładów.
§ 2
Informacje dotyczące programów studiów i organizacji procesu kształcenia
- Studenci informowani są o zakładanych efektach kształcenia oraz programach kształcenia wraz z wymiarem godzin, wykazem literatury i warunkami zaliczenia za pośrednictwem dostępnych na stronie internetowej Systemu Jakości Kształcenia UMCS programów studiów oraz sylabusów (http://syjon.umcs.lublin.pl/). Student może je również uzyskać w dzieka-nacie.
- Informacji dotyczących organizacji procesu kształcenia udzielają również opiekunowie lat podczas spotkań informacyjnych, organizowanych dla studentów pierwszych lat studiów na początku każdego roku akademickiego (zgodnie z Zarządzeniem Nr 17/2012 Rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z dnia 23 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowych zadań Wewnętrznego Systemu Zapewnienia Jakości Kształcenia).
- Rozkład i obsadę zajęć oraz wyznaczone godziny konsultacji pracowników zakłady podają do wiadomości studentom na tydzień przed rozpoczęciem semestru lub roku akademickiego na stronie internetowej Wydziału oraz na tablicach ogłoszeń. Informacje o godzinach i miejscu konsultacji pracownicy zamieszczają również na swoich profilach osobowych.
- Studenci niepełnosprawni mogą uzyskać niezbędne informacje w Zespole ds. Studentów Niepełnosprawnych.
§ 3
Informacje bieżące
- Informacje bieżące zamieszczane są przez upoważnione (przez przełożonych) do tego osoby na stronach internetowych Uniwersytetu oraz Wydziału.
- Ogłoszenia wywieszane są również na wydziałowych i zakładowych tablicach ogłoszeń.
- Informacje przesyłane są też drogą e-mailową – na adresy zakładów, grup studenckich oraz wykładowców. O dostępność informacji dla studentów dbają również opiekunowie poszczególnych lat.
- Zakłady mogą tworzyć swoje profile w serwisach społecznościowych lub blogi.
§ 4
Informacje dotyczące oceny jakości kształcenia
- Dokumentacja dotycząca analizy jakości kształcenia na Wydziale gromadzona jest
w Dziekanacie. Informacje związane z oceną jakości kształcenia udostępniane są w postaci sporządzanego pod koniec roku akademickiego sprawozdania z działalności Wydziałowego Zespołu ds. Jakości Kształcenia, które jest zatwierdzane przez Radę Wydziału.
- Zgodnie z Zarządzeniem Nr 18/2012 Rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
w Lublinie z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie wprowadzania Ankiety Oceny Zajęć na stronach internetowych Uniwersytetu publikowany jest raport końcowy z wyników oceny okresowej zajęć dokonywanej po każdym semestrze, przeprowadzanej na podstawie anonimowych ankiet wypełnianych przez studentów. Raport przygotowywany jest przez Zespół Ewaluacyjny Uczelnianego Zespołu ds. Jakości Kształcenia w terminie dwóch miesięcy od zakończenia procesu ankietyzacji w danym semestrze. Dziekan zobowiązany jest do przeprowadzania spotkań ze studentami, w celu poinformowania ich o wynikach Ankiety na Wydziale w terminie do dwóch tygodni od ogłoszenia raportu końcowego.
§ 5
Informacje dotyczące oceny jakości kształcenia
- Zadaniem Wirtualnego Kampusu, wspieranego przez Uniwersyteckie Centrum Nauczania i Kursów Otwartych w UMCS jest wsparcie organizacyjne i sprawna wymiana informacji na Wydziale.
- Wirtualne obszary Dziekanatu usprawniają komunikację pracowników Dziekanatu ze studentami za pośrednictwem forum dyskusyjnego oraz poczty elektronicznej (wewnętrznej poczty kampusu).
- Wirtualne obszary sekretariatów umożliwiają udostępnienie m. in. harmonogramów dyżurów pracowników, planów zajęć oraz programów przedmiotów i specjalności; zapisy na zajęcia i specjalności realizowane za pośrednictwem Internetu.
- Wirtualne obszary pracowników naukowo-dydaktycznych (głównie profile osobowe) służą wymianie informacji oraz dokumentów, m. in. programów zajęć, wymagań egzaminacyjnych itp.; usprawnieniu procesu oceny prac studentów (składanie prac, ich ocena oraz przekazywanie informacji zwrotnej).
- Wirtualne obszary studenckie służą wymianie informacji, materiałów i dokumentów oraz innym ustaleniom wewnętrznym (np. podział na grupy ćwiczeniowe). Umożliwiają również komunikację starostów z grupami.
- Jakość rozwiązań związanych z systemem informacji poddawana jest okresowej ocenie w oparciu o rozwiązania stosowane w uczelni (ankieta oceny zajęć, ankieta ogólnouniwersytecka, inne ankiety).
- Uczelniany Zespół ds. Jakości Kształcenia analizuje przekazane przez jednostki uczelniane raporty z badań i przekazuje wnioski do dziekana, które podejmuje stosowne decyzje. Terminy analiz są związane z trybem/harmonogramem pracy uczelnianego zespołu ewaluacyjnego.
Podstawy prawne:
- Uchwała Nr I-16.4/01 Senatu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z dnia 30 maja 2001 r. w sprawie utworzenia Uniwersyteckiego Centrum Zdalnego Nauczania.
- Uchwała N II 39.3/12 Senatu UMCS z dnia 25 kwietnia 2012 r. (w sprawie regulaminu studiów) http://www.umcs.lublin.pl/images/media/Akty.prawne/2012/Nr.39.3.12.Regulamin.studiow. pdf.