Zakład Zjawisk Międzyfazowych (od 2019 roku Katedra Zjawisk Międzyfazowych) powstał w 1997 roku. Jego historia wiąże się nierozerwalnie z historią Katedry Chemii Fizycznej, która została utworzona w Sekcji Chemii na Wydziale Przyrodniczym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w październiku 1945 roku. Katedrą Chemii Fizycznej przemianowanej w 1970 roku w Zakład Chemii Fizycznej przez 35 lat kierował profesor Andrzej Waksmundzki. Jego następcą został profesor Jarosław Ościk, który przechodząc na emeryturę w 1993 roku powierzył kierowanie Zakładem Chemii Fizycznej profesorowi Emilianowi Chibowskiemu.
Działalność naukową pracownicy Katedry rozpoczęli od zagadnień związanych z elektrochemią, rozwijając równolegle zainteresowania chromatografią, adsorpcją i teorią roztworów. Jednocześnie rozwijały się badania dotyczące zjawisk międzyfazowych pod kątem wzbogacania rud i minerałów ze szczególnym uwzględnieniem flotacji.
Szeroki wachlarz badań prowadzonych w zespołach naukowych zainicjował powstaniem wielu nowych jednostek organizacyjnych. W 1997 roku Zakład Chemii Fizycznej został przekształcony w Katedrę Chemii Fizycznej, w skład której wchodziły trzy zakłady: Zakład Zjawisk Międzyfazowych, Zakład Adsorpcji i Chromatografii Planarnej oraz Zakład Fizykochemii Powierzchni Ciała Stałego.
W latach 1997-2012 Katedrą Chemii Fizycznej jako jednostką dydaktyczną kierował prof. dr hab. Emilian Chibowski, z roczną przerwą w roku akademickim 2000/2001 gdzie funkcję Kierownika Katedry pełnił prof. dr hab. Bronisław Jańczuk.
W latach 2013 – 2019 Katedrą kierowała prof. dr hab. Lucyna Hołysz.
Kierownikami Zakładu Zjawisk Międzyfazowych byli:
W październiku 2019 r. Zakład Zjawisk Międzyfazowych został przekształcony w samodzielną jednostkę pod nazwą Katedra Zjawisk Międzyfazowych. Kierownikiem Katedry od 2019 r. jest prof. dr hab. Anna Zdziennicka.