Grzegorz Motyka laureatem Nagrody im. Jerzego Giedroycia

24 października br. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zainaugurował rok akademicki 2024/2025. Podczas uroczystości, która tradycyjnie odbyła się w auli uniwersyteckiej na Wydziale Prawa i Administracji, oficjalnie rozstrzygnięto 24. edycję Nagrody im. Jerzego Giedroycia. Jej tegorocznym laureatem został profesor Grzegorz Motyka.

fot. Centrum Prasowe UMCS

Sekretarz Kapituły Nagrody prof. dr hab. Iwona Hofman poinformowała zgromadzoną publiczność, że spośród nominowanych 12 tytułów laur pierwszeństwa w tym roku zdobyła książka Akcja „Wisła” ’47. Komunistyczna czystka etniczna (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2023) autorstwa Grzegorza Motyki. Nagrodę wręczył rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski w asyście profesor Iwony Hofman.

Książka jest szczerym i uczciwym rozliczeniem bolesnej karty w historii polsko-ukraińskiej. Bez książki tej nie byłoby możliwe zrozumienie obecnych relacji Polski i Ukrainy. Publikacja jest historią początków totalitarnego ustroju w PRL, pokazując mechanizmy działania, bezwzględność aparatu siłowego i propagandowe zakłamanie.

Prof. dr hab. Grzegorz Motyka – polski historyk, autor licznych monografii, artykułów naukowych i recenzji w Polsce i za granicą. Studia wyższe ukończył w latach 1987–1992 na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii uzyskał w 1998 r. na podstawie rozprawy doktorskiej „Walki polsko-ukraińskie na ziemiach dzisiejszej Polski w latach 1943–1948”, napisanej pod kierunkiem prof. Tomasza Strzembosza. Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce w roku 2007 na podstawie rozprawy habilitacyjnej „Ukraińska partyzantka. Działalność Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii 1942–1960”. Tytuł profesora nauk społecznych otrzymał w lutym 2017 r.

Prowadzi badania nad stosunkami polsko-ukraińskimi 1939–1989, zwalczaniem przez sowiecki aparat bezpieczeństwa ruchu oporu na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie i w Estonii w latach 1939–1953, polityką organów bezpieczeństwa PRL wobec mniejszości narodowych. Poczynając od 2024 roku jest dyrektorem Wojskowego Biura Historycznego, a od roku 2023 – członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej*.

Serdecznie gratulujemy Laureatowi! Zachęcamy do lektury zwycięskiej książki.


Ceremonia ogłoszenia wyników Nagrody i jej wręczenia dostępna jest do obejrzenia na poniższym streamingu z wydarzenia (początek o 1:14:40).


fot. Bartosz Proll. Michał Piłat

*Źródło informacji - strona internetowa Instytutu Pamięci Narodowej [data dostępu - 24.10.2024]

    Aktualności

    Data dodania
    24 października 2024