Germanistyka, II stopień

Specjalności:

  • specjalistyczny język niemiecki
  • nauczycielska

Język wykładowy: polski, niemiecki

Profil kształcenia: ogólnoakademicki

Opis kierunku: 

Germanistyka II stopnia, studia stacjonarne, jest kierunkiem studiów językowych o profilu ogólnoakademickim posiadającym innowacyjny programu studiów, odpowiadający na potrzeby lubelskiego rynku pracy, szybkiego rozwojowi branży BPO oraz szeregu inwestycji w sferze biurowo-usługowej w regionie, poszukujących pracowników z doskonałą znajomością języka obcego, poszerzaną i pogłębioną o znajomość języka specjalistycznego (prawniczego, ekonomicznego, medycznego), jak również innowacyjny programu studiów kształcenia nauczycieli języka niemieckiego, w tym całościowego kształcenia nauczycieli jedynie na tym poziomie studiów.

Wymiany międzynarodowe dla studentów:

Freie Universität zu Berlin
https://www.fu-berlin.de/

Sylwetka absolwenta:

Absolwent studiów II stopnia na kierunku germanistyka uzyskuje stopień magistra. Posiada kompetencje językowe na poziomie biegłości C2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy, w tym znajomość niemieckiego języka specjalistycznego m.in. z takich dziedzin jak ekonomia, prawo, medycyna. Ma pogłębioną i poszerzoną wiedzę w zakresie najnowszych osiągnięć w dziedzinie językoznawstwa, literaturoznawstwa, realioznawstwa i kulturoznawstwa, psycholingwistyki, i glottodydaktyki, oraz pogłębione umiejętności badawcze w tych dyscyplinach,  którą jest w stanie rozwijać i twórczo stosować w działalności profesjonalnej, w tym w działalności pedagogicznej we wszystkich typach szkół i instytucjach edukacyjnych, niezbędną do kompleksowej realizacji wszelkich zadań zawodowych, samodzielnego diagnozowania, analizowania i interpretowania zdarzeń związanych z realizacją tych zadań, oceny metod i procedur realizacji tych zadań. Zna szeroki zakres współczesnych zjawisk kulturowych, posiada wiedzę i umiejętności na temat procesów komunikowania się interpersonalnego i społecznego, w tym w szeroko rozumianej działalności pedagogicznej, posiada podstawową wiedzę o specyfice i metodologii z wybranych zakresów rzeczywistości, opisywanych przez języki specjalistyczne i potrafi ją zastosować w sytuacja profesjonalnych. Absolwent posiada również pogłębione umiejętności badawcze obejmujące analizę prac innych autorów, syntezę różnych idei i poglądów, dobór metod i konstruowanie narzędzi badawczych, opracowanie i prezentację wyników, pozwalające na rozwiązywanie także nietypowych problemów w obrębie językoznawstwa, literaturoznawstwa, realioznawstwa i kulturoznawstwa, psycholingwistyki oraz glottodydaktyki.

Uprawnienia zawodowe:

Absolwent studiów II stopnia na kierunku germanistyka uzyskuje stopień magistra. Posiada kompetencje językowe na poziomie biegłości C2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.

Miejsca realizacji praktyk zawodowych:

Absolwent kierunku germanistyka II stopnia będzie mógł podejmować pracę m.in. we wszystkich typach szkół; w placówkach edukacyjnych różnego typu np. szkołach językowych; w firmie Concentrix, Yoummday, ABC Work, Dr. SMILE, partnerami kierunku; w innych przedsiębiorstwach krajowych i zagranicznych branży BPO, specjalizujących się zarządzaniem relacjami z klientami, w organizacjach pozarządowych, mediach i instytucjach administracji publicznej i in.

Jednostka prowadząca: Katedra Germanistyki UMCS

Opiekun kierunku: dr Beata Kasperowicz-Stążka

Prodziekan odpowiedzialny za kierunek: dr hab. Jarosław Krajka, prof. UMCS

Obsługa studentów: mgr Magdalena Małocha

Obsługa procesu dydaktycznego: mgr Tatsiana Lakhmitskaya

Dodatkowe informacje (linki):

Fanpage Germanistyki na Facebooku:
https://www.facebook.com/germanistykaumcs

Koło Naukowe Germanistów:
www.kng.umcs.pl 

Program studiów:

Specjalność: specjalistyczny język niemiecki (od roku akad. 2022/2023):

 

 

Specjalność: nauczycielska (od roku akad. 2022/2023):

* z przygotowaniem pedagogicznym

 

 

* bez przygotowania pedagogicznego

 

 

Specjalność: specjalistyczny język niemiecki (od roku akad. 2023/2024):

 

 

Specjalność: nauczycielska (od roku akad. 2023/2024):

* z przygotowaniem pedagogicznym

 

 

* bez przygotowania pedagogicznego