Filologia polska, I stopień

Specjalności:

  • nauczycielska
  • redaktorsko-medialna

Język wykładowy: polski

Profil kształcenia: ogólnoakademicki

Opis kierunku: 

Jeśli lubisz czytać, fascynuje Cię język, literatura, kultura i marzysz o pracy, która pozwoli spożytkować te pasje – studia polonistyczne będą najlepszym wyborem. Filologia polska to kierunek dla osób chcących poszerzać swoje horyzonty intelektualne, ciekawych świata w jego aspekcie humanistycznym, łączący wiedzę z różnych dziedzin (literaturoznawstwa, językoznawstwa, kulturoznawstwa, filozofii).

Studia polonistyczne pozwolą Ci zyskać świadomość językową, literacką i kulturową, dadzą wiedzę, umiejętności i kompetencje do podjęcie różnorodnych aktywności zawodowych, wszędzie tam, gdzie doskonała znajomość fenomenu języka, literatury i kultury oraz narzędzi ich celowego tworzenia i przekształcania odgrywają ważną rolę.

W ich trakcie możesz rozwijać swe pasje w kołach naukowych, uczestniczyć, w studenckich i doktoranckich konferencjach naukowych, a także, w ramach programu Erasmus, zrealizować część zajęć poza granicami Polski.

Studiowanie pogłębi Twoją wiedzę o języku, m.in. poznasz jego historię i stan współczesny, dowiesz się, w jaki sposób może być wykorzystywany w komunikacji różnego typu oraz jak właściwie (tj. pięknie, poprawnie i etycznie) go używać. Pogłębisz też swoją wiedzę o literaturze i kulturze, m.in. poznasz największe dzieła literatury polskiej i światowej, jakie istnieją narzędzia analizy i interpretacji dzieł literackich oraz zdobędziesz umiejętności ich stosowania.

Słowem – filologia polska poszerzy Twoją wiedzę ogólną i rozwinie krytyczne myślenie, wzbogaci Twój język i nauczy skutecznie nim się posługiwać.

Specjalności:

• redaktorsko-medialna:

Dowiesz się tu wszystkiego, czego potrzebujesz, aby pracować w różnych mediach. Prasa, radio, telewizja, ale też nowe media – w teorii i praktyce poznasz zakres pracy redakcyjnej i dziennikarskiej. Spróbujesz swoich sił w różnych gatunkach dziennikarskich oraz dowiesz się, jakie są metody zdobywania i weryfikowania informacji. Są to umiejętności niezbędne w rzetelnej pracy medialnej.

• nauczycielska:

Zdobędziesz tu wiedzę oraz praktyczne umiejętności psychologiczne, pedagogiczne i metodyczne niezbędne do wykonywania zawodu nauczyciela. Aby uzyskać kwalifikacje do pracy w szkolnictwie należy  kontynuować tę specjalność na studiach II stopnia.

Po uzyskaniu tytułu licencjata możesz podjąć studia II stopnia na filologii polskiej lub innych kierunkach wymagających wiedzy humanistycznej. W zależności od ukończonej specjalności pracę znajdziesz w redakcjach prasowych, radiowych czy telewizyjnych lub w wydawnictwach książkowych. Możesz też pracować w mediach, placówkach i instytucjach kultury, działach promocji urzędów, banków, agencjach public relations i reklamowych.

Wymiany międzynarodowe dla studentów:

EOTVOS LORAND TUDOMANYEGYETEM, Budapeszt, Węgry
https://www.elte.hu/en/

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI, Ołomuniec, Czechy
https://www.upol.cz/en/

UNIVERZITA KARLOVA V PRAZE, Praga, Czechy
https://cuni.cz/UKEN-1.html

OSTRAVSKA UNIVERZITA V OSTRAVE, Ostrawa, Czechy
https://www.osu.eu/

UNIVERSITATEA BABES-BOLYAI CLUJ-NAPOCA, Cluj-Napoca, Rumunia
https://www.ubbcluj.ro/en/

FRIEDRICH-SCHILLER-UNIVERSITÄT JENA, Jena (Turyngia), Niemcy
https://www.uni-jena.de/en

VILNIAUS UNIVERSITETAS, Wilno, Litwa
https://www.vu.lt/en/

Sylwetka absolwenta:

Absolwent specjalności nauczycielskiej zyskuje wiedzę i umiejętności psychologiczne, pedagogiczne i metodyczne przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w szkole podstawowej, zgodnie z wymaganiami określonymi w obowiązujących Standardach kształcenia nauczycieli. Aby uzyskać kwalifikacje do pracy jako nauczyciel języka polskiego we wszystkich typach placówek oświatowych, należy kontynuować tę specjalność na studiach II stopnia.

Absolwent specjalności redaktorsko-medialnej poznaje zakres pracy redakcyjnej i dziennikarskiej (prasa, radio, telewizja). Dysponuje również wiedzą o gatunkach dziennikarskich, potrafi zdobywać i weryfikować informacje przydatne w redagowaniu wypowiedzi medialnych. Posiadane kompetencje umożliwiają podjęcie pracy jako rzecznik prasowy w instytucjach informacyjnych, jako dziennikarz lub redaktor w mediach internetowych, redakcjach prasowych, radiowych i telewizyjnych. Absolwent może też opracowywać materiały graficzne na potrzeby różnych instytucji.

Zobacz również: Sylwetki absolwentów

Uprawnienia zawodowe:

Absolwent specjalności nauczycielskiej może kontynuować studia na drugim stopniu, by uzyskać kwalifikacje jako nauczyciel języka polskiego we wszystkich typach placówek oświatowych.

Miejsca realizacji praktyk zawodowych: szkoły, redakcje

Jednostka prowadząca: Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UMCS

Opiekun kierunku:  dr hab. Małgorzata Rzeszutko, prof. UMCS

Prodziekan odpowiedzialny za kierunek: dr hab. Joanna Szadura, prof. UMCS

Obsługa studentów:  mgr Paulina Misztal

Obsługa procesu dydaktycznego: mgr inż. Małgorzata Zalewska-Warpas

Dodatkowe informacje (linki):

Facebook: https://www.facebook.com/filologiapolskaUMCS 

Program studiów:

Specjalność: nauczycielska (od roku akad. 2022/23):

 

 

Specjalność: redaktorsko-medialna (od roku akad. 2022/23):