Dr hab. Aleksandra Szcześ, prof. UMCS
Dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych
Prof. Aleksandra Szcześ posiada doświadczenie w dziedzinie nauk chemicznych, a jej zainteresowania naukowe dotyczą zjawisk międzyfazowych i nauk o materiałach. Prowadzi badania nad wykorzystaniem pola magnetycznego w procesach uzdatniania wody oraz otrzymywaniem nano i biomateriałów o potencjalnym zastosowaniu jako nośniki leków oraz adsorbenty. Posiada doświadczenie w realizacji oraz kierowaniu projektami badawczymi. Swoją karierę naukową związała z Wydziałem Chemicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na którym uzyskała stopnie doktora oraz doktora habilitowanego w dziedzinie nauk chemicznych. Ukończyła również studia podyplomowe w zakresie kosmetologii i pielęgnacji urody, PR w badaniach naukowych oraz zarządzania projektami badawczymi. Jest autorką i współautorką publikacji w recenzowanych czasopismach naukowych oraz wystąpień konferencyjnych. Od 2005 roku pracuje w Zakładzie Zjawisk Międzyfazowych Wydziału Chemii, Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.
Fot. Maciej Garstka
dr hab. Wojciech Grudziński, prof. UMCS
Zastępca Dyrektora Szkoły Doktroskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych
Dr hab. Wojciech Grudziński jest biofizykiem, profesorem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie, specjalizującym się w spektroskopii molekularnej i roli karotenoidów w biologicznych membranach. Jego badania koncentrują się na funkcjach ochronnych tych molekuł, szczególnie w kontekście zdrowia oczu oraz chorób zwyrodnieniowych, takich jak AMD (związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej).
Jego dorobek naukowy obejmuje liczne publikacje oraz prace badawcze, w tym badania z zastosowaniem spektroskopii fluorescencyjnej i ramanoowskiej w analizie struktur biologicznych. Jako członek Polskiego Towarzystwa Biofizycznego, pełni także funkcję sekretarza Oddziału Lubelskiego tego stowarzyszenia. Poza pracą naukową, interesuje się fotografią, polską sceną kabaretową oraz sportem (grywa w siatkówkę, na rowerze jeździ cały rok a pływa niemal równie długo).