"Co z tymi Stanami?" - dyskusja z udziałem dr Ewy Antoszek

Dr Ewa Antoszek z Katedry Anglistyki i Amerykanistyki (Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UMCS) została zaproszona do debaty nt. aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w USA - "Bitwa o kulturę. Na Zachodzie bez zmian? Czyli co z tymi Stanami?".

Spotkanie odbędzie się w Teatrze Starym w Lublinie 12 listopada br. o godz. 18:00.

Wydarzenie będzie transmitowane online na stronie internetowej oraz na profilu FB Teatru Starego.


[...] Na fali wyborów prezydenckich w USA szukamy drogi, którą obiorą Stany. Jaki wpływ na kampanię miała kultura i popkultura? Kogo popiera amerykańska Polonia? Dlaczego Stany Zjednoczone są aż tak podzielone? Na wszystko popatrzymy z różnych perspektyw. W dyskusji udział weźmie Ewa Winnicka, nagradzana reporterka, która Ameryce poświęciła wiele publikacji. Jej najnowsza książka „Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie” to obraz śląskich osadników na przestrzeni teksańskich dziejów:

Ewa Winnicka – reporterka, autorka książek “Londyńczycy”, “Angole”, “Nowy Jork zbuntowany”, "Milionerka", "Był sobie chłopczyk" oraz “Greenpoint. Kroniki Małej Polski”. Współautorka książek “Głosy” i “Władcy strachu” (napisanych wspólnie z Dionisiosem Sturisem), a także “1968” (z Cezarym Łazarewi­czem). Trzykrotna laureatka nagrody Grand Press, laure­atka Nagrody Gryfia, nagrody dla najlepszej książki roku przyznawanej w ramach Festi­walu Reportażu w Lublinie oraz nagrody MediaTory. Otrzymała również nominacje do Nagrody Nike, Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Razem z Magdaleną Grzebałkowską prowadzi podcast “Jak się starzeć bez godności”.

Katarzyna Surmiak-Domańska — reporterka od lat związana z „Gazetą Wyborczą”. Współpracuje jako tutorka i wykładowczyni z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Z wykształcenia romanistka. Autorka m.in. opowieści reporterskiej  Mokradełko, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2013 i była wystawiana w Teatrze Nowym w Poznaniu w inscenizacji Mikołaja Grabowskiego. W 2016 roku została ponownie  nominowana do Nagrody Nike za Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość. Książka była również nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak oraz do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W 2018 roku opublikowała reportaż biograficzny Kieślowski. Zbliżenie, który przyniósł jej Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej oraz znalazł się w finale Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. Jej najnowsza książka Czystka otrzymała Wawrzyn – Literacką Nagrodę Warmii i Mazur, Nagrodę Historyczną Młodzieżowych Klubów im. Kazimierza Moczarskiego, znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS i finale konkursu Grand Press – Książka Reporterska Roku 2022 oraz otrzymała nominację do Nagrody im. Beaty Pawlak. Została także uznana przez „Książki. Magazyn do Czytania” za najlepszą książkę 2021 roku.

Ewa Antoszek - adiuntka w Katedrze Anglistyki i Amerykanistyki UMCS w Lublinie. Posiada dyplom z amerykanistyki Smith College (Northampton, MA). Wraz z zespołem amerykanistek tworzy Centrum Studiów Amerykanistycznych na UMCS. W swoich badaniach zajmuje się kwestią tożsamości etnicznych, reprezentacjami przestrzeni w literaturze, kwestiami granicznymi, ze szczególnym uwzględnieniem granicy meksykańsko-amerykańskiej oraz sytuacji osób pochodzenia latynoskiego w Stanach Zjednoczonych, a także migracjami i ich skutkami. Jej najnowsze badania poświęcone są kwestii wrogościnności. Jest autorką Out of the Margins: Identity Formation in Contemporary Chicana Writings (Peter Lang, 2012), współredaktorką książki “Inne bębny: różnica i niezgoda w literaturze i kulturze amerykańskiej” (Wydawnictwo UMCS, 2013) oraz wielu artykułów poświęconych kwestii granic. W latach 2022-2023 otrzymała granty badawcze Narodowego Centrum Nauki: NAWA, „Nowe aspekty współczesnej literatury i kultury amerykańskiej” oraz Miniatura 6, „Hostipitality and conviviality: artivism on the U.S.-Mexico border as an example of actions challenging exclusionary practices”. Jest także liderką projektu MigraMedia na UMCS (Erasmus+: Migration Narratives in European Media: Teaching,Learning, and Reflecting), poświęconego reprezentacjom migracji w różnych mediach [...].

Szczegóły na stronie Teatru Starego.

    Aktualności

    Data dodania
    8 listopada 2024