Bibliografia adnotowana zawartości tomów 1-30

Ukazała się bibliografia adnotowana zawartości 30 tomów "Etnolingwistyki" (za lata 1988–2018). Zachęcamy do zapoznania się z jej zawartością: Etnolingwistyka. Bibliografia adnotowana 1988–2018 | red. Jerzy Bartmiński, Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska, Marta Nowosad-Bakalarczyk, Sebastian Wasiuta (PDF).

Bibliografia adnotowana czasopisma „Etnolingwistyka” za lata 1988–2018 jest opracowaniem niezwykle istotnym, wartościowym i potrzebnym, dokumentuje bowiem historię i teraźniejszość myśli etnolingwistycznej, która kształtowała się i kształtuje za sprawą środowiska lubelskich językoznawców oraz krajowych i zagranicznych badaczy związanych z czasopismem. Jest świadectwem dziedzictwa polskiej etnolingwistyki, rozległych międzynarodowych kontaktów naukowych między polskimi i zagranicznymi badaczami języka. Stanowi niewątpliwie probierz przyszłych bibliografii zawartości czasopism, wyznaczając kierunek twórcom innych tego typu opracowań.

Fragment recenzji
dra Pawła Kowalskiego (Instytut Slawistyki PAN)

 

Ogólna koncepcja dzieła oraz szczegółowe zasady opracowania bibliografii to zasługa Jerzego Bartmińskiego, założyciela „Etnolingwistyki” i pełniącego przez ponad trzydzieści lat funkcję jej redaktora naczelnego, pomysłodawcy kształtu rocznika, jego zakresu i struktury. […] Trzydzieści lat to szmat czasu; wiele dzieł powstało, o wielu można było zapomnieć. Dzięki Bibliografii one będą mogły żyć życiem aktywnym, m.in. w pracach naukowych, nie tylko badaczy pokolenia Jerzego Bartmińskiego i jego szkoły, ale o wiele dłużej.

Fragment recenzji
prof. dr hab. Krystyny Waszakowej (Uniwersytet Warszawski)