Badania archeomagnetyczne natężenia pola magnetycznego Ziemi w Polsce SE

Uprzejmie informujemy, że w najnowszym zeszycie Journal of Archaeological Science: Reports ukazał się artykuł z zakresu badań archeomagnetycznych, którego autorami sa pracownicy naszego Instytutu - prof. dr hab. Jerzy Nawrocki, mgr Karol Standzikowski i prof. dr hab. Maria Łanczont:

Nawrocki J., Standzikowski K., Chadima M., Werner T., Łanczont M., Gancarski J., Gil Z., 2023. Archaeomagnetic studies of bricks from ancient buildings sampled in SE Poland (Central Europe). J. Archaeol. Sci. Reports 51, 104122. https://doi.org/10.1016/j.jasrep.2023.104122

Artykuł przedstawia wyniki badań archeomagnetycznych, mających między innymi na celu rekonstrukcje natężenia pola magnetycznego Ziemi od wieków średnich do schyłku XVIII stulecia. Poza aspektem geofizycznym, docelowo dane z Polski będą podstawą regionalnej krzywej zmian wspomnianego parametru, która posłuży do datowania artefaktów ceramicznych o nieznanym wieku. Jest to powrót do badań archeomagnetycznych w naszym kraju po około 40 latach przerwy i pierwsze opracowanie z tej dziedziny w czasopiśmie tej rangi. Przedmiotem analiz były próbki cegieł z zabytkowych budowli umiejscowionych w południowo-wschodniej Polsce, głównie w Krośnie, pozyskane dzięki współpracy z Muzeum Podkarpackim w Krośnie.

Badania finansowało Narodowe Centrum Nauki. Środki na projekt pozyskano w ramach projektu OPUS (nr projektu: UMO-2016/23/B/ST10/0129). Projekt ten pozwolił też na zakup niezbędnej aparatury i utworzenie laboratorium paleomagnetycznego w naszym Instytucie.

Według aktualnego Wykazu Czasopism MEiN artykuł opublikowany w Journal of Archaeological Science: Reports to 140 punktów (IF 1.60).

Bezpośredni link do ww. publikacji

Wykaz publikacji pracowników INoZiŚ UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    25 lipca 2023