Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W ramach Programu Współpracy IFP UMCS ze Szkołami Partnerskimi w roku akademickim 2021/2022 rozpoczęte zostało przedsięwzięcie ŚRODY Z INSTYTUTEM FILOLOGII POLSKIEJ UMCS. Są to cykliczne spotkania dotyczące języka polskiego i literatury polskiej.
Wykład inaugurujący cykl spotkań „Środy z Instytutem Filologii Polskiej UMCS" odbył się 24 listopada 2021 r. Poprowadziła go Pani dr hab. Dorota Piekarczyk, prof. UMCS z Katedry Semantyki, Pragmatyki i Teorii Języka IFP UMCS. Niech wprowadzenie do pierwszego wykładu pt. Przez język do świata stanowią słowa Pani Profesor Doroty Piekarczyk:
Zwykle sądzimy, że język jest prostym i wygodnym narzędziem opisywania świata i wyrażania własnych myśli, emocji czy doświadczeń. Język jest jednak znacznie potężniejszym narzędziem – jest bowiem jednym z mechanizmów poznawczych rządzących naszym myśleniem i interakcjami ze światem. W języku „zapisana” jest wiedza o świecie, jaką gromadziły poprzednie pokolenia i jaką – zwykle nieświadomie – przywołujemy i wykorzystujemy na co dzień. Jeden z filozofów, Ludwig Wittgenstein, twierdził nawet, że „granice mego języka są granicami mego świata”. Czy można zatem przekroczyć granice własnego język i wejść do innego świata? Co mówi o nas samych nasz język, jakie podejście do świata zdradza?
Kolejne spotkanie ukazujące bogactwo języka polskiego i piękno literatury polskiej już w styczniową środę 2022 roku.