Anglistyka, II stopień

Specjalności: 

  • translatorska [przekład tekstów kulturowych i specjalistycznych] - NOWOŚĆ od roku akademickiego 2024/2025!
  • nauczycielska

Język wykładowy: polski, angielski

Profil kształcenia: ogólnoakademicki

Opis kierunku: 

Studia magisterskie z zakresu anglistyki to kontynuacja nauki na wyższym poziomie, pozwalająca na doskonalenie wiedzy zdobytej na poziomie licencjackim. Na studiach II stopnia będziesz pogłębiać wiedzę z zakresu językoznawstwa oraz analizować bardziej zaawansowane aspekty literatury angielskiej i amerykańskiej, a także kultury krajów anglojęzycznych. Zajęcia na studiach magisterskich skupiają się również na bardziej złożonych aspektach praktycznej nauki języka angielskiego.

Na tym kierunku realizowana jest specjalność nauczycielska (kontynuowana) i translatorska (przekład tekstów kulturowych i specjalistycznych). Specjalność nauczycielska przygotowuje do nauczania języka angielskiego (ważne: osoby, które nie zrealizowały kształcenia nauczycielskiego na studiach I stopnia nie mogą zostać przyjęte na tę specjalność na studiach II stopnia). Specjalność tłumaczeniowa skupia się głównie na doskonaleniu umiejętności tłumaczenia tekstów z języka angielskiego na język ojczysty (polski) oraz z języka ojczystego na język angielski.

Wymiany międzynarodowe dla studentów:

UNIVERSITY OF EASTERN FINLAND, Finlandia
http://www.uef.fi/english 

UNIVERSITY OD ADGER, Norway
www.ula.no  

Sylwetka absolwenta:

Po ukończeniu studiów możesz pracować jako nauczyciel języka angielskiego w szkołach w systemie oświaty lub jako tłumacz języka angielskiego. Inne możliwości to praca w szkołach językowych, instytucjach międzynarodowych, urzędach administracji rządowej i samorządowej, międzynarodowych korporacjach, przedsiębiorstwach, agencjach turystycznych, a także w mediach i środkach masowego przekazu jako analityk i komentator życia politycznego, społecznego i kulturalnego krajów angielskiego obszaru językowego.

Uprawnienia zawodowe:

Absolwenci kierunku uzyskują uprawnienia do pracy w szkołach w systemie oświaty (z wyłączeniem klas I-III szkoły podstawowej) w przypadku specjalności nauczycielskiej. Przy wyborze specjalności translatorskiej absolwenci uzyskują kwalifikacje do wykonywania zawodu tłumacza języka angielskiego.

Miejsca realizacji praktyk zawodowych: szkoły ponadpodstawowe (dla specjalności nauczycielskiej), biura tłumaczeń (specjalność translatorska)

Jednostka prowadząca: Katedra Anglistyki i Amerykanistyki UMCS Katedra Językoznawstwa Angielskiego i Ogólnego UMCS

Opiekun kierunku: dr hab. Andrzej Kowalczyk, prof. UMCS dr Małgorzata Krzemińska-Adamek

Prodziekan odpowiedzialny za kierunek: dr hab. Jarosław Krajka, prof. UMCS

Obsługa studentów: mgr Iwona Tsanev

Obsługa procesu dydaktycznego: mgr Tatsiana Lakhmitskaya

Dodatkowe informacje (linki):

Facebook "English Studies at UMCS": https://www.facebook.com/EnglishStudiesUMCS

Facebook "Center for American Studies, MCSU Lublin": https://www.facebook.com/AmericanStudiesUMCS 

Koło Naukowe Anglistów UMCS: kna.umcs.plhttps://www.facebook.com/anglistykakn 

Koło Naukowe Anglistów UMCS to aktywna organizacja studencka działająca na rzecz poszerzania wiedzy i rozbudzania zainteresowań z dziedziny kultury, języka i literatury krajów anglojęzycznych. Najważniejsze osiągnięcia studentów zrzeszonych w KNA: 

  • organizacja ogólnopolskich konferencji naukowych dla młodych anglistów - Students' Corner i Dni Fantastyki 
  • organizacja innych wydarzeń, m. in. Dzień Gotycki i Dzień Św. Patryka
  • organizacja akcji charytatywnych, np. Photo Booth Challenge

Czasopismo New Horizons in English Studieshttps://journals.umcs.pl/nh 

Czasopismo powstało w 2016 roku jako projekt publikacyjny do serii konferencji Koła Naukowego Anglistów UMCS Students’ Corner by promować badania młodych naukowców z obszaru nauk o języku, literaturze i kulturze krajów anglojęzycznych. W 2017 pismo zostało finalistą konkursu Struna pod patronatem Ministra Nauki, a obecnie jest na liście ministerialnej z wartością 40 punktów. 

Program studiów:

Specjalność: nauczycielska (od roku akad. 2020/2021):

 

 

Specjalność: nauczycielska (od roku akad. 2022/2023):

 

 

Specjalność: translatorska (od roku akad. 2024/2025):

 

 

Specjalność: nauczycielska (od roku akad. 2024/2025):