Aktywna współpraca z Uniwersytetem im. Neofita Riłskiego w Błagojewgradzie

W dniach 5-7 kwietnia 2023 r. dr hab. Kamen Rikev (Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UMCS, Katedra Literaturoznawstwa Słowiańskiego) wygłosił cykl wykładów dla studentów Wydziału Filologicznego Południowo-Zachodniego Uniwersytetu Neofita Riłskiego w Błagojewgradzie. Wykłady poświęcone były najnowszym wyzwaniom stojącym przed slawistyką oraz odpowiedzialności współczesnego humanisty wobec społeczności akademickiej, mediów i społeczeństwa obywatelskiego. Szeroki odzew wywołał wykład pod tytułem „Wróćmy do klasyków, czyli o Świętej Rusi poważnie”, którego tezy zostały podsumowane w wywiadzie dla Bułgarskiego Radia Narodowego – Centrum Błagojewgrad.

Wizyta lubelskiego slawisty odbyła się w ramach projektu Innowacyjna edukacja w naukach humanistycznych i społecznych poprzez transformację cyfrową i modernizację programów nauczania, finansowanego przez Unię Europejską. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest członkiem stowarzyszonym projektu, którego głównymi beneficjentami są Uniwersytet Wielkotyrnowski im. Świętych Cyryla i Metodego, Uniwersytet w Błagojewgradzie, Uniwersytet św. Klemensa Ohrydzkiego w Sofii oraz Uniwersytet Techniczny w Gabrowie.

Kontynuacją działań projektowych było spotkanie, które odbyło się 19 kwietnia 2023 r. na Wydziale Filologicznym UMCS z udziałem dra hab. K. Rikeva, koordynatora projektu na UMCS, prof. Magdaleny Kostowej-Panajotowej, dziekan Wydziału Filologicznego oraz koordynatorki projektu na Uniwersytecie Południowo-Zachodnim, dr Gergany Padarewej-Iljewej, dr Biljany Todorowej, dr Bojki Iliewej, a także przedstawiciela studenckiej społeczności slawistów w Lublinie – Dawida Tokarzewskiego. Omówione zostały kwestie związane z aktualnymi studiami slawistycznymi, działaniem i oceną czasopism naukowych w Bułgarii i w Polsce, a także możliwości pogłębienia współpracy obu uczelni poprzez mobilność studentów i tworzenie zespołów badawczych.

Uczestnicy projektu z Błagojewgradu podkreślili – jako szczególnie owocne – swoje wieloletnie kontakty z bułgarystyką na UMCS ze względu na możliwości konsultacji z lubelskimi slawistami oraz wymianę dobrych praktyk pomiędzy czasopismami Ezikov swjat i Zeszyty Cyrylo-Metodiańskie. W bieżącym roku Lublin wzbudził szczególne zainteresowanie jako platforma integracyjna dla środowiska uniwersyteckiego i miejskiego w związku z pełnieniem przez Miasto roli Europejskiej Stolicy Młodzieży.

W najbliższych miesiącach w ramach projektu planowane są dalsze mobilności slawistów z partnerskich uczelni w Błagojewgradzie, Wielkim Tyrnowie i Sofii.

Tekst: Dawid Tokarzewski

Fot.: archiwum Autora

    Aktualności

    Data dodania
    5 maja 2023