Wielka modernizacja – Europa Środkowa od połowy XIX do końca lat trzydziestych XX wieku. Podsumowanie

     W dn. 24-26 maja 2023 r. odbyła się konferencja naukowa poświęcona wielkiej modernizacji Europy Środkowej. Jej organizatorami byli: dr hab. Marek Sioma, prof. uczelni (Instytut Historii UMCS w Lublinie), prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow (Instytut Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu) oraz dr hab. Beata Surmacz, prof. UMCS (Instytut Europy Środkowej w Lublinie). Obradowaliśmy na Wydziale Historii i Archeologii UMCS oraz w Instytucie Europy Środkowej w Lublinie.
     Wydarzenie jest przykładem niezwykle udanej współpracy trzech instytutów, które, działając na zasadzie formalnego porozumienia, zrealizowały zamierzony cel, jakim była refleksja nad problemem modernizacji Europy Środkowej.
     Konferencję 24 maja 2023 r. otworzył JM Rektor UMCS, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski. W części oficjalnej głos zabierali także: dyrektor IH UMCS, dr hab. Dariusz Słapek, prof. uczelni, dyrektor IEŚ, dr hab. Beata Surmacz, prof. UMCS oraz dziekan Wydziału Historii i Archeologii, dr hab. Joanna Sobiesiak, prof. uczelni. Prof. dr hab. Krzysztof Mikulski, dyrektor IHiA UMK w Toruniu, z uwagi na zobowiązania związane z obchodami 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika w Krakowie, nadesłał list, który w Jego imieniu przeczytał prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow.
     Pierwszego dnia obrad zebrani wysłuchali czterech wystąpień, drugiego czternastu, ostatniego dziewięciu. Prelegenci paneli Państwa i narody oraz Infrastruktura i metropolie zabierali głos na przemian, co nie tylko urozmaiciło problematykę, ale pozwoliło na kompleksowe spojrzenie na całość zagadnienia modernizacji. Każda sekcja kończyła się kilkudziesięciominutową dyskusją. Warto wspomnieć, że w obradach  uczestniczyli także studenci historii oraz archiwistyki i nowoczesnego zarządzania zapisami informacyjnymi, a także część badaczy z IH UMCS.
     Prelegenci reprezentowali: Akademię im. Jakuba Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Czeską Akademię Nauk w Pradze, Instytut Europy Środkowej w Lublinie, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Koleje Śląskie, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Uniwersytet Warszawski i Węgierską Akademię Nauk w Budapeszcie.
     Wszystkim prelegentom i uczestnikom serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i naukowe zaangażowanie w realizację konferencji.

Marek Sioma
Jarosław Kłaczkow
Beata Surmacz

Galeria zdjęć 

    Aktualności

    Data dodania
    29 maja 2023