Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Miło nam poinformować, że nakładem Wydawnictwa UMCS ukazała się monografia dr. Roberta Stępnia, pt. "Archiwa Narodowe w Wielkiej Brytanii. Współczesna organizacja, zasób i działalność" (Lublin 2024, ss. 335).
Książka stanowi podsumowanie kilkuletnich badań prowadzonych przez Autora w dziedzinie archiwistyki brytyjskiej. Przedmiotem monografii uczyniono problematykę współczesnej organizacji i działalności archiwów narodowych w Londynie, Edynburgu i Belfaście. W pracy podjęto próbę spojrzenia na działalność tychże archiwów z uwzględnieniem szerokiego tła uwarunkowań prawnych, organizacyjnych i technologicznych. Książka poza celami badań formułowanych na płaszczyźnie poznawczej, uwzględnia aspekt celów praktycznych, czyli możliwość zastosowania doświadczeń brytyjskich w działalności polskich archiwów.
Z recenzji dra hab. Władysława Stępniaka, prof. UMK, Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w latach 2011–2016:
Nie powstała dotąd monografia w tak szerokim zakresie traktująca o archiwistyce brytyjskiej w literaturze w ogóle. Sprawa jej oceny jawi się jako problem poważny. Liczyć się należy bowiem, że praca ta w istotnym stopniu wywoła zainteresowanie poza naszym krajem, włączając w to Wielką Brytanię. […] Fakt, że na Wyspach Brytyjskich nikt nie podjął się analogicznego zadania jest bardzo wymowny. Widać więc, że z oddali łatwiej opanować złożoną problematykę badawczą niż we własnym państwie. […] Podsumowując stwierdzam, że monografia pióra Roberta Stępnia jest dziełem naukowym o wysokich walorach poznawczych, zawierając przy tym szereg wskazań praktycznych, ułatwiających badaczom wykorzystywanie bogatego dziedzictwa dokumentacyjnego Zjednoczonego Królestwa.