Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniu 19 marca b.r. w Instytucie Historii, z inicjatywy Centrum Badań nad Historią Regionalną i Lokalną, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Z dziejów Lublina i Lubelszczyzny. W otwartych progach Instytutu gościliśmy Panią Annę Rudy i Pana Adama Gąsianowskiego z Zamościa, miłośników i propagatorów historii lokalnej, którzy wygłosili referat pt. Zwierzyniec w Ordynacji Zamojskiej. Ilustrowany portret dziedzictwa rodu Zamoyskich z perspektywy pierwszej połowy XX wieku.
Prelegenci, współautorzy książek-albumów Czar starej fotografii z albumów Róży i Jana Zamoyskich oraz Zwierzyniec w Ordynacji Zamoyskiej. Ilustrowany portret z pierwszej połowy XX wieku, zabrali słuchaczy w podróż po świecie władztwa rodziny Zamoyskich. Wykład, malowany słowem i obrazem, złożył się na pasjonującą opowieść o dziejach Ordynacji, życiorysach wybitniejszych ordynatów i pracowników dóbr oraz o miejscach i zabytkach, które nierzadko pozostały jedynie na starych fotografiach.
Wizyta naszych Gości spotkała się ze zdumiewającym zainteresowaniem publiczności. Poza studentami, przybyli m.in. nauczyciele i uczniowie reprezentujący trzy szkoły: Szkołę Podstawową im. Józefa Piłsudskiego w Jastkowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Lublinie i Zespół Szkół im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie. Łącznie słuchało prelegentów około 60 osób. To sukces, którym warto się pochwalić.
Organizatorzy mają nadzieję, że kolejny wykład, który odbędzie się na początku maja b.r., będzie nie mniej ciekawy i zgromadzi równie liczne audytorium.
Autor tekstu: dr hab. Andrzej Przegaliński, prof. UMCS