Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Śląsk Cieszyński ostatecznie podzielony granicą na Olzie w roku 1920, osiemnaście lat później stał się przedmiotem sporu pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czechosłowacką – sporu który umiejscowić należy w kontekście niemieckich żądań terytorialnych wobec naszego południowego sąsiada.
9 kwietnia 2025 r. na antenie TVP Historia wyemitowany został dwudziesty ósmy odcinek programu „Fake czy historia?” Tematem były wydarzenia z września i października 1938 r. dotyczące przyłączenia Zaolzia do Polski. W dyskusji uczestniczyli prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow z Instytutu Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dr hab. Marek Sioma, prof. UMCS.
„Los Czechosłowacji – przekonuje prof. J. Kłaczkow – nie rozstrzygnął się 30 września 1938 r., gdyż zegar kończący I Republikę zaczął tykać rok wcześniej w listopadzie 1937 r., gdy lord Halifax dał de facto zielone światło III Rzeszy na zmiany w Europie Środkowo-Wschodniej. Mówił o prawach Niemców do tych zmian, co w roku następnym skutkowało najpierw anschlussem Austrii, później oderwaniem od Czechosłowacji tzw. Kraju Sudeckiego (Sudetenland)”.
„Fakty są jednoznaczne – stwierdza dr hab. M. Sioma – ale należy postawić szereg pytań. Przede wszystkim, jak w tej sytuacji zachowała się Polska, dlaczego 2 października 1938 r. oddziały Wojska Polskiego wkroczyły na Zaolzie, czy było to konsekwencją wyłącznie naszej, polskiej polityki oraz dlaczego „przyłożyliśmy rękę” do faktycznego rozbioru Czechosłowacji – podziału, za który odpowiedzialne były nie tylko Niemcy, ale także, a może przede wszystkim, Wielka Brytania i Francja”.
Materiał dostępny po kliknięciu TUTAJ.