Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W kwietniu 2024 roku ukazała się nakładem Wydawnictwa Peter Lang angielska edycja monografii Anny Ziębińskiej-Witek Muzealizacja komunizmu w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej (tytuł przekładu Musealisation of Communism in Poland and East Central Europe).
Monografia jest efektem badań prowadzonych w latach 2014-2018 w muzeach historycznych Europy Środkowo-Wschodniej. Głównym celem książki jest weryfikacja tezy o istnieniu ponadnarodowej pamięci zbiorowej w społeczeństwach zjednoczonych wspólnym doświadczeniem totalitaryzmu. Czy ta nieodległa przeszłość została przez poszczególne narody Europy Środkowo-Wschodniej w podobny sposób zapamiętana? Jakie są podobieństwa i różnice w opowieściach, toposach, wzorcach interpretacyjnych i mitach politycznych, które wykształciły poszczególne kraje postkomunistyczne? Odpowiedzi na powyższe pytania pozwalają autorce zarysować obraz ukazujący wspólne cechy struktur narracji tożsamościowych różnych narodów oraz sposoby interpretacji przeszłości w celu zaspokojenia współczesnych potrzeb sensu i orientacji.
Tłumaczenie i wydanie monografii finansowane jest z grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, projekt nr NPRH/U21/SP/494821/2021/10