Wycieczka studentów PM i SI do Domu Słów

3 listopada 2022 r. studenci kierunków produkcja medialna i społeczeństwo informacyjne z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS wzięli udział w wycieczce przedmiotowej organizowanej w ramach zajęć z edytorstwa prowadzonych przez dr hab. Annę Granat z Katedry Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej UMCS.

Uczestnicy mieli okazję zwiedzić Dom Słów zlokalizowany przy ulicy Żmigród. Jest to instytucja artystyczno-edukacyjna, wchodząca w skład Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Powstała ona w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się prężnie działająca Drukarnia Popularna.

Na wstępie studenci usłyszeli o historii drukarni i eksponatów znajdujących się na wystawie „Siła Wolnego Słowa”. Była to opowieść o dwudziestowiecznym Lublinie, o ludziach, którzy podejmowali się walki z ówczesnym systemem władzy, i o narzędziach, którymi się posługiwali. Słuchacze mogli zobaczyć stare wydania „Trybuny Ludu”, legendarny powielacz „Zuzia”, a także wziąć do ręki kieszonkowe wydania książek zakazanych w tamtym okresie, takich jak Rok 1984 autorstwa George’a Orwella.

Po tym obszernym wstępie historycznym studenci zostali zaprowadzeni do dolnej części budynku, w której znajduje się Izba Drukarska. Tam mogli z bliska obejrzeć potężne, wciąż działające maszyny drukarskie, w tym pełnoformatową maszynę płaską typograficzną stopcylindrową PLANETA FIXIA. Została ona wyprodukowana na początku XX wieku w niemieckiej firmie Dresdner Schnellpressen Fabrik i jest jedną z trzech istniejących tego typu maszyn w Europie. Następnie słuchacze mogli porozmawiać z zecerem, który opowiedział o swojej pracy i pokazał narzędzia, jakimi się posługuje, w tym m. in. pokaźną kolekcję czcionek. Ponadto zaprezentował dzieło, nad którym pracował w ostatnim czasie, czyli plakat na wydarzenie TypoLub – cykl spotkań poświęconych typografii i grafice użytkowej – odbywający się w Domu Słów. Na koniec studenci zostali oprowadzeni po introligatornii – pomieszczeniu, w którym przycina się gotowy wydruk, aby nadać mu końcową formę, i po papierni – miejscu, w którym powstaje papier czerpany.

Dodatkowo studenci mieli możliwość obejrzenia przedpremierowo wystawę, na której prezentowane były wyselekcjonowane projekty typograficzne, wyróżnione w 2022 r. przez nowojorski Type Directors Club. Są to najlepsze, pochodzące z całego świata projekty krojów pism i typografii w książkach, plakatach, identyfikacjach, logach itp.


Autorzy tekstu: Magdalena Michalew i Cezary Mańturzyk

    Aktualności

    Data dodania
    9 listopada 2022