Wizyta studentów PM i SI do wydawnictwa „Gaudium”

27 października 2022 r. grupa studentów kierunków produkcja medialna i społeczeństwo informacyjne z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS w ramach zajęć edytorskich z dr hab. Anną Granat (Katedra Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej UMCS) odwiedziła Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”. Wizyta była wyjątkową okazją do prześledzenia całego procesu powstawania m.in. książek czy ulotek – od podstaw.

Wizyta rozpoczęła się od wprowadzenia – zapoznania się z procesem sporządzania dokumentacji oraz korekty, a następnie wysyłki do działu CTP znajdującego się w sąsiednim budynku.

W sekcji tej został zaprezentowany proces impozycji, czyli dostosowania ułożenia użytków na projekcie. Pozycję ich dobiera się na podstawie ilości stron, sposobu cięcia, składania i łączenia gotowego wydruku. Na tym etapie do pliku dodaje się też wszelkie znaczniki drukarskie. Zaakceptowany projekt zostaje naniesiony na blachy pokryte specjalną emulsją, która pod wpływem lasera utrwala pojedyncze kolory składowe obrazu.

Następnym etapem jest druk. Używa się do tego maszyn offsetowych o wydajności średnio 10 000 sztuk na godzinę. Studentom zostały zaprezentowane pełnoformatowe zespoły dwu- i czterokolorowe. Zademonstrowano także proces zakładania formy na cylinder i objaśniono, w jaki sposób maszyny te wykonują swoją pracę.

Kolejnym przystankiem była introligatornia – sala, w której odbywa się pierwsza obróbka wydruków. Tutaj zostają one poddane procesowi złamywania, bigowania oraz cięcia. Stąd wychodzą składki gotowe do zszycia lub sklejenia.

Piętro wyżej odpowiednio przygotowane arkusze zostają połączone w całość za pomocą nici lub kleju i odesłane do wsadzenia w oprawę twardą lub oprawione zeszytowo tj. złączone zszywkami z miękką okładką.

Następnymi krokami, który gościom przedstawiono, były: łączenie opraw twardych ze składką książki, wzmacnianie ich konstrukcji, dodawanie kapitałki oraz w przypadku opraw miękkich obcinanie na trójnożu. W tym miejscu pokazano także maszyny cyfrowe służące do druku mniejszych nakładów oraz personalizowanych wydruków.

Na sam koniec studenci mogli zapoznać się z ostatecznymi procesami przygotowywania książek – tłoczeniem okładek oraz zakładaniem narożników. Tak powstałe gotowe produkty odkłada się do odleżenia i przyciska się je obciążnikami celem sprasowania.

Wizyta ta dla wielu była nowością i z pewnością dostarczyła wiedzy, która może przydać się studentom w przyszłym życiu zawodowym.


Autor tekstu: Cyprian Bartosiewicz

    Aktualności

    Data dodania
    4 listopada 2022