Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniach 22-23 maja 2019 r. odbyła się na Wydziale Politologii UMCS piąta edycja spotkań naukowych z Ameryką Łacińską zorganizowana przez Redakcję czasopisma naukowego “Anuario Latinoamericano – Ciencias Políticas y Relaciones Internacionales” i Koło Latynoamerykanistów UMCS.
Na zaproszenie prof. nadzw. dr hab. Katarzyny Krzywickiej w tegorocznej edycji wydarzenia wzięli udział naukowcy, politolodzy z zagranicznych i polskich ośrodków naukowych: prof. Mario Sznajder z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie (Izrael), dr Daniel Morales Ruvalcaba z Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Sun Yat-sen (Chiny), dr Magdalena Lisińska z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Monika Sawicka z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Spotkania naukowe z Ameryką Łacińską na Wydziale Politologii odbywają się od 2015 roku i mają na celu pogłębienie wiedzy na temat wiodących i aktualnych problemów regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Tegoroczna edycja wykładów i wydarzeń im towarzyszących stworzyła możliwość podjęcia analizy oraz dyskusji na temat państw jako podmiotów stosunków międzynarodowych w regionie Ameryki Łacińskiej, a w szczególności polityki zagranicznej Argentyny Brazylii, Chile i Meksyku. Wykłady prowadzone były w języku angielskim oraz polskim. Oprócz wykładów odbyły się dwa wydarzenia towarzyszące. Pierwszym z nich była prezentacja książki zatytułowanej Popular Contention, Regime & Transition, opublikowanej przez Oxford University Press w 2016, której dokonał jej redaktor naukowy i współautor prof. Mario Sznajder. Drugie wydarzenie miało charakter warsztatów naukowych prowadzonych w języku hiszpańskim przez prof. Katarzynę Krzywicką i dra Daniela Moralesa Ruvacalba, podczas których podjęto temat obecności Chin w Ameryce Łacińskiej jako wschodzącej potęgi globalnej i strategicznego aktora w regionie, analizując chińską Inicjatywę Pasa i Drogi w Ameryce Łacińskiej.