Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
– Media są dzisiaj bardzo blisko nas. Nie mam na myśli tylko tego, że dziennikarze są blisko ludzkich spraw, a z kamerami przedostają się wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Media są blisko nas również w sensie fizycznym – mówi prof. Piotr Celiński z Katedry Mediów Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS. – (...) dzisiaj ciało i media sprzężone ze sobą to przestrzeń, którą moglibyśmy określić jako jeden z wymiarów kolonizacji. Przy pomocy technologii medialnych różni aktorzy gier rynkowych i społecznych próbują dostać się do środka nas po to, żeby zbadać, co tam się dzieje, kim jesteśmy, jacy jesteśmy, jakie decyzje będziemy skłonni podejmować, a co nam się zdecydowanie nie będzie podobać – tłumaczy.
Zapraszamy do obejrzenia materiału, w którym prof. Celiński mówi o fizycznej bliskości technologii medialnych, które towarzyszą nam każdego dnia. O tym, jak owa bliskość wpływa na nasze funkcjonowanie, jakie są jej skutki oraz jak być człowiekiem w kontakcie z mediami. Uświadamia, że całe nasze ciało jest ważnym przedmiotem zainteresowania ze strony technologii medialnych.
Fot. Gerd Altman