Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Serdecznie zapraszamy pracowników i studentów, miłośników literatury i czytania na kolejne spotkanie Akademickiego Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się pod hasłem "Książki z dzieciństwa”.
Termin: środa, 19 czerwca br., o godz. 15.00 Miejsce: Biblioteka Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS, ul. Głęboka 45 Wstęp wolny. Czerwiec to miesiąc, w którym świętujemy Dzień Dziecka. W pierwszym tygodniu bieżącego miesiąca obchodziliśmy natomiast XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD) - czytelnicze święto, które od ponad dwóch dekad jednoczy osoby i instytucje zaangażowane w promocję czytania dzieciom i czytelnictwa [zob. tutaj]. W tym roku odbywało się ono pod hasłem - „Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!”. Zainspirowani tymi wydarzeniami bohaterkami naszego najbliższego spotkania chcemy uczynić książki nieprzypadkowe, bo takie, które bawią, wzruszają, wciągają na długie godziny, zapraszają do cudownych światów i na zawsze zostają w naszej pamięci – ulubione lektury dzieciństwa… Poczynając od klasycznych: Dzieci z Bullerbyn, Kajtuś Czarodziej, Mała Księżniczka, Ania z Zielonego Wzgórza, Jeżycjada, Kubuś Puchatek, Akademia Pana Kleksa, Mały Książę, Muminki, Martynka, Przygody Pana Samochodzika…, aż do bardziej współczesnych: Opowieści z Narnii, Harry Potter, Przygody Mikołajka, Pucio, Kicia Kocia, Zwiadowcy, Percy Jackson, Rodzina Monet… i wiele, wiele innych. Książki, które poznaliśmy jako dzieci lub nastolatkowie zostawiają bardzo wyraźny ślad w naszej pamięci. Wracamy do nich myślami i porównujemy z nimi lektury, które trafiają nam w ręce, gdy dorośniemy. Dlaczego tak się dzieje? Jak to możliwe, że książki z dzieciństwa, w tym wiele baśni i fantastyka, mają tak wielką moc? A wreszcie - czy mogą nas kształtować? Na spotkanie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się opowieściami na temat swoich ulubionych książek z dzieciństwa, tych, którzy poszukują lekturowych inspiracji oraz wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w dyskusji na temat „doświadczania lektury” przez różne pokolenia. Jak zwykle nie zabraknie dobrej kawy, słodkości i miłych gadżetów. Organizatorem spotkania jest Katedra Informatologii Bibliologii i Edukacji Medialnej w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS. |