Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
7 grudnia powracamy z cyklem webinariów „Horyzonty Edukacji Medialnej Informacyjnej i Cyfrowej”! W tym roku akademickim naszym pierwszym gościem będzie dr Przemysław Krysiński z Instytutu Badań Informacji i Komunikacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który wygłosi wykład nt. ”Smart city jako przestrzeń dzielenia się wiedzą i informacją”.
Wykład ma charakter otwarty i odbędzie się w formule hybrydowej. Termin: 7 grudnia 2023 r., godz. 11.20 -12.50 Miejsce: stacjonarnie w auli A 1.08 (Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS, ul. Głęboka 45, Lublin) lub za pośrednictwem MS Teams (kod do zespołu: w9tm6pn) Tematyka webinarium: Biblioteki coraz częściej stają się instytucjami uczestniczącymi w działaniach na linii miasto-obywatel, wielokrotnie przyjmując rolę inicjatora różnego typu przedsięwzięć. Dynamicznie rozwijające się miasta coraz częściej dzielą się władzą ze swoimi mieszkańcami. Instytucje GLAM, stają się centrami wsparcia dla wielu podejmowanych działań, odgrywając ważną rolę i angażując obywateli w projekty społecznościowe lub inne rozwiązania wdrażane przez miasta. Tym samym przyczyniają się nie tylko do wzmocnienia potencjału mieszkańców, ale także mają swój wkład w budowaniu równoważonych, przyjaznych i inkluzywnych ośrodków miejskich. Zaprezentowane w trakcie wystąpienia przykłady pozwalają przypuszczać, że rola bibliotek w inteligentnym mieście z każdym rokiem będzie coraz bardziej widoczna. Niedocenienie jej może spowolnić wdrażanie potrzebnych zmian, a przede wszystkim utrudnić dotarcie do obywateli, dla których zaangażowana biblioteka przestaje być wyłącznie miejscem, w którym można wypożyczać książki. O prelegencie: Przemysław Krysiński - adiunkt w Instytucie Badań Informacji i Komunikacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o komunikacji społecznej i mediach. Interesuje się cyfrowymi usługami publicznymi, dezinformacją i fact-checkingiem, partycypacyjną rolą instytucji GLAM w kształtowaniu potencjału inteligentnych miast, zjawiskiem inkluzywności w bibliotekach oraz usługami bibliotecznymi realizowanymi z myślą o osobach ze społeczności LGBTQ+. Autor wielu prac naukowych, w tym monografii pt. Smart city w przestrzeni informacyjnej, poświęconej rozwiązaniom smart wdrażanym w inteligentnych miastach w Polsce i poza jej granicami. Poza działalnością naukową i dydaktyczną prowadzi szkolenia z zakresu kreowania wizerunku w Internecie i wykorzystania mediów społecznościowych w sektorze informacyjnym Organizatorem cyklu webinariów „Horyzonty Edukacji Medialnej, Informacyjnej i Cyfrowej” jest Katedra Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS. |