Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Lubelski Festiwal Nauki jest jednym z największych festiwali naukowych w kraju. Głównym celem LFN jest upowszechnianie, promowanie oraz popularyzowanie nauki i badań naukowych w społeczeństwie. Inicjatorem święta nauki we wschodniej Polsce był Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Preedycja Lubelskiego Festiwalu Nauki miała miejsce 4-7 października 2001 r. w obiektach UMCS i Uniwersytetu Przyrodniczego (wówczas Akademii Rolniczej). 21 maja 2004 r. w siedzibie Lubelskiego Towarzystwa Naukowego rektorzy pięciu lubelskich uczelni publicznych, wspólnie z dyrektorem Instytutu Agrofizyki PAN oraz dyrektorem Instytutu Medycyny Wsi, podpisali deklarację w sprawie powołania Lubelskiego Festiwalu Nauki jako cyklicznej imprezy popularyzującej naukę wśród społeczeństwa. Był to zwrotny punkt w historii Festiwalu, który dał początek pięknej, wieloletniej i bardzo owocnej współpracy.
Oficjalna historia LFN rozpoczyna się od I edycji (18-24 września 2004 r.) – wówczas w organizacji Festiwalu uczestniczyły wszystkie uczelnie publiczne Lublina, Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN, Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki oraz Muzeum Lubelskie. Podczas dotychczasowych edycji zrealizowanych zostało ponad 15 tys. projektów. Każdego roku w Festiwalu – zarówno w poszczególnych projektach, Lubelskim Pikniku Naukowym, jak i wydarzeniach towarzyszących – uczestniczy od 25 tys. do nawet 50 tys. osób. W październiku 2021 r. Lubelski Festiwal Nauki znalazł się w finale konkursu „Popularyzator Nauki 2021” w kategorii: Zespół. Ten prestiżowy konkurs organizowany jest od 2005 r. przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej przy współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. XVIII LFN odbędzie się w dniach 10-16 września 2022 r. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Ogrody Nauki”. Funkcję głównego organizatora objął Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Serdecznie zachęcamy pracowników naukowo-dydaktycznych, administracyjnych, technicznych i techniczno-inżynieryjnych, studentów studiów I i II stopnia, studiów jednolitych, doktoranckich, podyplomowych, a także studenckie koła naukowe oraz organizacje studenckie działające na naszej Uczelni do aktywności popularnonaukowej. Projekty – zarówno stacjonarne, jak i online – można zgłaszać od 13 maja do 8 czerwca 2022 r. w serwisie internetowym LFN. Przewodnik dla zgłaszających projekty na stronie Festiwalu W przypadku pytań związanych z projektami prosimy o kontakt z koordynatorem wydziałowym (Wydział Politologii i Dziennikarstwa) - drem Kamilem Filem (kamil.fil@mail.umcs.pl). Brama do poznawania różnorodnych dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz artystycznych jest otwarta dla WSZYSTKICH, niezależnie od barier językowych, kulturowych czy społecznych. Już teraz zachęcamy wszystkich do wrześniowych spacerów po „Ogrodach Nauki”. |