Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
5 kwietnia minie 35 lat od zakończenia obrad Okrągłego Stołu - jednego z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, od którego rozpoczęły się zmiany ustrojowe Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - w tym częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne wybory do Senatu (tzw. wybory czerwcowe). Przez "Okrągły Stół" należy rozumieć również szereg spotkań nieformalnych odchodzącej władzy komunistycznej z opozycją demokratyczną w Magdalence jak i tzw. "podstolików". Okrągły Stół stanowił istotny etap rozkładu PRL, a jego postanowienia miały wpływ na późniejsze kształtowanie systemu politycznego III RP, które w dużej mierze wciąż determinuje jego specyfikę.
Z okazji zbliżającej się rocznicy zapraszamy na tematyczny panel ekspercki z udziałem Profesora Antoniego Dudka i Profesora Wojciecha Sokoła. Eksperci omówią i przedstawią:
Termin: 13 marca (środa) 2024 r., o godz. 18:00 Miejsce: online, za pośrednictwem na MS Teams (link do spotkania; kod dostępu: MyMzim; Identyfikator spotkania: 395 445 532 290) O dyskutantach: Prof. dr hab. Antoni Dudek - historyk, politolog i publicysta, profesor nauk humanistycznych, członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej (2010–2016), profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autor i współautor kilkunastu książek z zakresu historii politycznej Polski np. "Historia polityczna Polski 1989-2023"; "Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988-1990" czy "Pierwsze lata III Rzeczypospolitej". Założyciel kanału na YouTube - Dudek o historii. Prof. dr hab. Wojciech Sokół - profesor w Instytucie Nauk o Polityce UMCS; badacz partii politycznych, systemów partyjnych, historii politycznej czy legitymacji władzy politycznej. Autor i współautor monografii naukowych np. "Współczesne partie i systemy partyjne. Zagadnienia teorii i praktyki politycznej", "Systemy polityczne państw Europy Środkowej i Wschodniej". Współautor podręcznika "Historia dla kandydatów na studia prawnicze, administracyjne, politologiczne, politologiczne, historyczne i socjologiczne". Organizatorzy wydarzenia: Politologiczne Koło Naukowe UMCS i Stowarzyszenie "Racja". |