Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zapraszamy na kolejną edycję Dni Ukrainy, której tematem będzie polityka i bezpieczeństwo. Wydarzenie odbędzie się 10-11 marca 2020 roku na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa.
Wydarzenia pro-ukraińskie, organizowane przez aktywnych studentów Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS, mają cykliczny charakter. W 2017 roku została przeprowadzona dyskusja na temat „Trzy lata bez Krymu. Konsekwencje i wnioski” z dyplomatami Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie, a w 2018 roku przez Samorząd Studentów Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS we współpracy z Centrum Europy Wschodniej UMCS była zorganizowana I edycja „Dni Ukrainy: Polityka i bezpieczeństwo” pod patronatem Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie.
II edycja „Dni Ukrainy: Polityka i bezpieczeństwo na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS” organizowana jest przez studentów należących do Europejskiego Koła Naukowego, pracowników UMCS oraz Centrum Dokumentacji Europejskiej UMCS, we współpracy z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej.
W ramach „Dni Ukrainy” goście będą mieli możliwość poznać sytuację polityczną naszego wschodniego sąsiada, dotyczącą oraz widzianą oczami zwykłych ludzi, podczas prezentacji zdjęć i pokazu filmu. Odbędzie się także międzynarodowa konferencja naukowa „Europa – nasz wspólny dom”, która będzie przeprowadzona w dwóch częściach: studenckiej i eksperckiej. Studenci UMCS wraz ze studentami Lwowskiego Uniwersytetu im. Ivana Franka będą przedstawiać referaty na temat „Dekada wschodniego partnerstwa”. Panel ten poprowadzi dr Damian Szacawa (Katedra Stosunków Międzynarodowych UMCS, Instytut Europy Środkowej). Tematem drugiego panelu jest „Wielowymiarowość zagrożeń i wyzwań bezpieczeństwa Europy Srodkowo-Wschodniej” pod przewodnictwem dr. J. Olchowskiego (Katedra Stosunków Międzynarodowych UMCS, Instytut Europy Środkowej).
Gościem wydarzenia będzie Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia, który drugiego dnia (11 marca) weźmie udział w ramach eksperckiej części konferencji „Europa- nasz wspólny dom”. Tematem dyskusji naukowej będzie „Quo Vadis Ukraina? Ukraina po 2014 roku: sukcesy, porażki, perspektywy”. Zagadnienie to jest bardzo aktualne w kontekście eurointegracji Ukrainy.
W wydarzeniu tym weźmie również udział przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce. Wśród zaproszonych ekspertów są: prof. dr hab. Markijan Malskyy — Dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Lwowskiego Uniwersytetu im. Ivana Franki; Krzysztof Stanowski — Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Miasta Lublin; prof. dr hab. W. Baluk — Dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS. Prowadzić będzie — prof. dr hab. Marek Pietraś, Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji.
To nie wszystko, co przygotowali organizatorzy. Na gości czekają także „Warsztaty Europejskie” — interaktywny wykład na temat Unii Europejskiej dla uczniów lubelskich szkół.
Źródło: Natalia Brelius