Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Pracownia Badań nad Reportażem przy Zakładzie Komunikacji Społecznej Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Polskie Towarzystwo Retoryczne zapraszają w dniach 5-6 grudnia 2018 r. do udziału w konferencji naukowej pod hasłem: „Trzydzieści. Polska w reportażu po 1989 roku”.
W czerwcu 2019 roku upłynie trzydzieści lat od pierwszych wolnych wyborów w najnowszej historii Polski. To trzydzieści lat w nowym kształcie politycznym, społecznym i gospodarczym, trzydzieści lat przemian, sukcesów i porażek, trzydzieści lat życia na własny rachunek i mentalnej rewolucji.
W tak mozaikowej i migotliwej rzeczywistości reportaż zajął miejsce powieści realistycznej. Ona przechadzała się jak lustro po gościńcu - on jest ekranem odbijającym to, co tak szybko dzieje się na miejskich trotuarach i w szklanych wieżowcach, na wiejskich drogach i w gminnych sklepikach. Ma nawet moc wyświetlania tego, co dzieje się w naszych głowach, choć dostęp do tego wydaje się niemożliwy. Reporterzy potrafią jednak podejść tak blisko swoich bohaterów, że mamy wrażenie słyszenia ich myśli. Sztuka opowieści o szczegółach i drobiazgach, poprzez które możemy zobaczyć całe światy, w polskiej szkole reportażu została doprowadzona do mistrzostwa.
Jakie obrazy ostatnich trzech dekad życia w naszym kraju znalazły się w reporterskich przekazach? Co kiedyś zobaczą, czego posłuchają, o czym przeczytają ci, którzy będą próbowali zrozumieć nas i nasze czasy? Jakie "małe realizmy" i wielkie metafory przyniósł wysiłek reporterów nieustających w staraniach, żeby pochwycić to, co najważniejsze, choć wcale nie otwiera wieczornych wiadomości?
Proponujemy kilka obszarów tematycznych:
Na te pytania, między innymi, chcemy poszukać odpowiedzi. Zapraszamy wszystkich, niezależnie od dyscypliny naukowej, którzy przyglądają się reportażowi i go badają. Spotkajmy się i podzielmy swoimi obserwacjami w perspektywie rocznicy niezwykle ważnej cezury, która otworzyła przed nami jako społeczeństwem tyle możliwości. Co z nimi zrobiliśmy?
Konferencja odbędzie się na Wydziale Politologii (Plac Litewski 3).