Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniu 29 marca br. na Wydziale Politologii UMCS odbyła się IX Debata Politologiczna, w której udział wzięli uczniowie szkół średnich z województwa lubelskiego. W bieżącej edycji wystartowały cztery szkoły: II Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Firleja w Lubartowie, II Liceum Ogólnokształcące/ Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach, V Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz VIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie.
Fot. Sylwia Skotnicka
Debata politologiczna jest przykładem debaty uniwersyteckiej zapoczątkowanej na Wydziale Politologii w 2011 roku i skierowanej do uczniów szkół średnich z województwa lubelskiego. Celem spotkania jest pogłębienie wiedzy z zakresu politologii, a tematy poszczególnych pojedynków bardzo często są związane z aktualnymi zagadnieniami politycznymi i społecznymi oraz nabywanie umiejętności retorycznych. Ponadto uczniowie przygotowując się do debaty są zobowiązani do spojrzenia na dany temat wielowymiarowo. W ten sposób lepiej poznają złożoność współczesnych problemów. Do 2017 roku debata była prowadzona według autorskiego pomysłu nawiązującego do rozwiązań debaty oksfordzkiej, podczas gdy już od 2018 roku format w pełni odpowiada debacie oksfordzkiej. Jest on lepiej rozpoznawalny wśród uczniów i studentów, ale zachowując ciągłość i tradycję spotkań nazwa konkursu pozostała bez zmian.
W półfinałach uczniowie rywalizowali poszukując odpowiedzi na zagadnienia: „Warto uczestniczyć w wyborach”: II LO Lubartów (w składzie Adrian Antoniak, Jakub Bobiarski, Łukasz Dybała, Maciej Zarzycki przygotowani przez mgr Barbarę Kukier) pokonało V LO Lublin (Jakub Zdunek, Krystian Czuchryta, Franciszek Wasil oraz Igor Kotowski zostali przygotowani przez mgra Ryszarda Kotowskiego); „Brexit jest początkiem rozpadu Unii Europejskiej”: II LO Puławy (Marek Stocki, Paweł Jurkowski, Jakub Sokół, Sebastian Bielecki pod kierunkiem mgr Lucyny Gołofit) pokonało VIII LO Lublin (w składzie: Rafał Morawski, Renata Korkut, Gabriela Michalska, Wiktoria Czachor pod opieką merytoryczną mgr Agnieszki Kuźmiuk-Ciekanowskiej), natomiast w finale tematem rozgrywki było zagadnienie „Skuteczna ochrona środowiska naturalnego jest możliwa na poziomie globalnym”. O ile rozstrzygnięcia półfinałowe były jednoznaczne, o tyle finał dostarczył sporych emocji i werdykt nie był jednoznacznym wskazaniem sędziowskim na Uczniów z Lubartowa. Jurorzy docenili także uczniów z Puław, o czym najlepiej może świadczyć wyróżnienie indywidualne: Nagroda najlepszego mówcy IX Debaty Politologicznej dla Sebastiana Bieleckiego z II LO z Puław.
IX Debata Politologiczna została opracowana, przygotowana i przeprowadzona przez pracowników Wydziału Politologii i studentów Koła Debat Oksfordzkich UMCS oraz Koła Myśli Społecznej i Ruchów Politycznych: dr hab. Wojciecha Ziętarę, prof. UMCS, dr Kamila Aksiuto, mgr Sylwię Skotnicką oraz Wojciecha Stachyrę, Paulinę Kozieł, Agnieszkę Makowską, Artura Popławskiego, Pawła Igańskiego, a także Romana Voloshyna, Daryię Rakavę i Kamila Lejwodę.