Ameryka Łacińska: wymiary i wyzwania bezpieczeństwa

Zapraszam do lektury artykułów opublikowanych w czternastym tomie „Anuario Latinoamericano – Ciencias Políticas y Relaciones Internacionales”, czasopisma wydawanego przez Instytut Nauk o Polityce i Administracji UMCS.

Wiodącym tematem opublikowanych artykułów jest analiza wymiarów oraz wyzwań i zagrożeń bezpieczeństwa, z którymi mierzą się podmioty działań politycznych w państwach Ameryki Łacińskiej. Autorzy artykułów analizują problemy związane z sektorami bezpieczeństwa politycznego, militarnego, gospodarczego, społecznego, ekologicznego i zdrowotnego. Wskazują przy tym na współzależność państw i innych podmiotów w obszarze bezpieczeństwa i jego zagrożeń, zarówno militarnych, jak i niemilitarnych.

Na uwagę zasługuje analiza wykluczenia społecznego i poziomu partycypacji społecznej w Paragwaju, szczególnie w kontekście zjawisk konfliktu społecznego i anomii społecznej, potencjalnych wyzwań i zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa.


W aspekcie zagrożeń bezpieczeństwa publicznego, zdrowotnego i ekologicznego, godną polecenia lekturą jest analiza porównawcza wskaźników śmiertelności w latach 2018-2020 ofiar zabójstw, ofiar COVID-u 19 i ofiar chorób, będących skutkiem zanieczyszczenia powietrza w transgranicznym obszarze Meksyku i Stanów Zjednoczonych Ameryki. Przypadek Meksyku został interesująco przeanalizowany także w kontekście zagrożeń bezpieczeństwa, będących konsekwencją przestępczej rywalizacji karteli Jalisco Nueva Generación i Santa Rosa de Lima w stanie Guanajuato.

W ramach analizy bezpieczeństwa militarnego zostały zbadane formy i zakres wykorzystania przez państwa Ameryki Południowej instrumentu militarnego w polityce międzynarodowej, a mianowicie w kontekście roli sił zbrojnych w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa państw, rozwoju potencjału militarnego, demonstracji siły i odstraszania, transferu uzbrojenia i udziału w międzynarodowych misjach pokojowych.

Podjęto także analizę wybranych aspektów bezpieczeństwa na przykładzie Argentyny. Po pierwsze, analizę polityki publicznej wypracowanej w ramach współpracy Ministerstwa Obrony i Ministerstwa Bezpieczeństwa Republiki Argentyńskiej wobec problemu połowów prowadzonych w obszarze argentyńskich wód terytorialnych przez floty zagraniczne, w tym flotę chińską. Po drugie, analizę polityki zagranicznej i obronnej prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Obrony w celu rozwiązania kryzysu politycznego wokół sporu Republiki Argentyny z Republiką Ghany, w związku z nielegalnym zatrzymaniem argentyńskiej fregaty Libertad. Po trzecie, analizę uwarunkowań i założeń polityki zagranicznej argentyńskich administracji rządowych w realiach wymiany elit władzy w państwie oraz zmian i współzależności globalnych.


Zapraszając do lektury tomu zatytułowanego América Latina: dimensiones y retos de seguridad, którego zawartość jest dostępna w językach hiszpańskim i angielskim na stronie internetowej czasopisma Anuario Latinoamericano, informuję, iż do 30 kwietnia trwa nabór artykułów do tomu 15/2023.

W imieniu zespołu wydawniczego “Anuario Latinoamericano – Ciencias Políticas y Relaciones Internacionales” życzę satysfakcjonującej lektury.


Dr hab. Katarzyna Krzywicka, prof. UMCS

Redaktor naczelna

    Aktualności

    Data dodania
    6 kwietnia 2023