Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Pandemia śmierci – o szwędakach, mistykach i szczepionce
Życie po życiu – temat z pierwszych stron gazet w okresie Wszystkich Świętych i Zaduszek, w tym roku podrasowany nie tylko szalejącą pandemią koronawirusa, lecz także pewną inną okolicznością. Mija dekada postapokaliptycznych horrorów. The Walking Dead wstąpili w świat żywych i zaczęli ich zarażać dokładnie w Halloween 2010 roku. Najpierw komiksy, potem seriale telewizyjne i gry komputerowe. Obrazy żywych trupów zagnieździły się na dobre w naszej popkulturowej wyobraźni. Reagujemy na nie ze wstrętem i fascynacją zarazem. „Kocham każdą jego obrzydliwą minutę” – pisze o tym serialu jeden z tabloidowych recenzentów. Zamiast dawnego strachu i przerażenia truposzami i demonami – podniecenie i fascynacja. Ale to nie cała prawda o popkulturowej pandemii śmierci – toczy się w niej walka o szczepionkę nie tylko na chorobę życia pośmiertnego, lecz także na chorobę życia śmiertelnego. Przyjęcie tej ostatniej miałoby nam pozwolić na spotkanie z... duszami czyśćcowymi, zajrzenie na chwilę na Sąd Ostateczny, i wpadnięcie po drodze do nieba i piekła. Tak, jak mistykom – bohaterom najnowszego filmu Michała Kondrata („Czyściec”). O co w tym wszystkim chodzi? Jak pozbierać w sensowną całość te kompletnie niepasujące do siebie obrazy i opowieści? Czy w tym medialnym galimatiasie nasze dusze mają jeszcze szansę doświadczyć „ciemnej nocy", udręk i męczarni oczyszczającej kontemplacji, która pozwoliłaby nam „odczuwać cień śmierci, jęki umierających i męki piekielne”? Czy to tylko archaiczna wyobraźnia Świętego Jana od Krzyża? A może także i nasze skryte pragnienia?
Do wspólnej refleksji na ten i inne tematy zapraszają jak zwykle medioznawcy-wykładowcy Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS: uczony w piśmie Jan Hudzik, (pół)wytrawny znawca przedmiotu Piotr Celiński, aforysta dyplomowany Przemysław Wiatr i uczony w mowie Marcin Sanakiewicz.
„Profesura i Popkultura” na żywo w najbliższy czwartek (29.10.2020) o godzinie 19.00 - tylko w Radiu Centrum.