Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zapraszają medioznawcy-wykładowcy Wydział Politologii UMCS: uczony w piśmie Jan Hudzik, (pół)wytrawny znawca przedmiotu Piotr Celiński, aforysta dyplomowany Przemysław Wiatr oraz uczony w mowie Marcin Sanakiewicz.
Dzisiejszy odcinek profesury i popkultury będzie dotyczył… profesury w popkulturze. Figura profesora, wykładowcy, inteligenta, „jajogłowego” – jest i była częścią naszej kultury w zasadzie od jej zarania: od greckiego, obojętnego na losy (tego) świata filozofa, przez średniowiecznego kapłana i zdradliwego klerka, aż po strajkującego nauczyciela (którego popkulturowym, niedoścignionym ideałem jest Adaś Miauczyński). Jakie jest miejsce i znaczenie „uczonego w piśmie” w dzisiejszym społeczeństwie? Czy każdy inteligent, żeby przeżyć w świecie zdominowanym przez media musi stać się „(pół)wytrawnym ekspertem” w programie śniadaniowym lub „uczonym w mowie” w rozgłośni radiowej? Czy miejsce poetów, artystów i aforystów (koniecznie dyplomowanych) to mury określonej instytucji? Czy może mogą (potrafią i chcą) oni wyjść poza nią, skomunikować się ze światem i – kto wie – wnieść tam coś wartościowego? O tym w dzisiejszej „Profesurze i popkulturze”, na żywo o 19.00, tylko w Radiu Centrum.