Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Pracownia Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu UMCS serdecznie zapraszają na spotkanie z doktorem honoris causa UMCS, prof. Krzysztofem Pomianem, poświęcone jego książce pt. „Dziedzictwo europejskie i przyszłość Europy” wydanej w serii wybitni twórcy / ważne teksty nakładem Wydawnictwa UMCS.
Wydarzenie, które jest wpisane w program główny obchodów 80-lecia UMCS, odbędzie się 25 kwietnia 2024 roku o godz. 17.00 w Auli 1.16 Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS w Lublinie.
Rozmowę o książce z udziałem autora oraz prof. Jana Pomorskiego, prof. Roberta Traby i red. Piotra Kłoczowskiego poprowadzi prof. Iwona Hofman.
Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa przygotowana przez Archiwum i Muzeum UMCS pt. „Twarze Uniwersytetu – doktorzy honoris causa UMCS”. Na dwudziestu czterech planszach zostaną przedstawione fotorelacje z uroczystości przyznawania tytułów DHC na naszym Uniwersytecie oraz wybrane dyplomy i wydawnictwa (książeczki) związane z osobami, które otrzymały te godności.
Fot. Muzeum UMCS - uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa UMCS prof. Kashmiri Lal Mittalowi i prof. Krzysztofowi Pomianowi (24.10.2003).
Biogram
Krzysztof Pomian (urodzony w Warszawie w1934 roku) studiował (1952–1957), wykładał i obronił pracę doktorską (1965) oraz habilitacyjną (1968) na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Wykluczony z PZPR w 1966 roku za krytykę linii politycznej władzy i pozbawiony stanowiska adiunkta na UW w 1968 roku, wyemigrował do Francji w 1973 roku. Pracował w Centre national de la recherche scientifique (CNRS), gdzie został profesorem (directeur des recherches) w 1984 roku, wykładając ponadto m.in. w Ecole des hautes études en sciences sociales (EHESS), Ecole du Louvre, na Uniwersytecie Genewskim i współpracując z Instytutem Literackim w Maisons-Laffitte. Obecnie jest emerytowanym profesorem CNRS i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2000–2018 był dyrektorem naukowym Muzeum Europy w Brukseli.
Jako filozof interesuje się głównie teorią poznania, zaś jako historyk zajmuje się historią kultury europejskiej, zwłaszcza historią historii oraz historią kolekcji i muzeów.
Jego książki i artykuły, pisane po polsku, a od 1973 roku - głównie po francusku, były tłumaczone między innymi na angielski, arabski, bułgarski, czeski, hiszpański, holenderski, japoński, niemiecki, portugalski, słoweński i ukraiński.
Jest członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Umiejętności (Kraków), Ateneo Veneto (Wenecja) i Accademia Clementina (Bolonia), laureatem Nagrody Fundacji Nauki Polskiej (2017) oraz licznych nagród i wyróżnień.
Odznaczenia: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1993), Komandor des Arts et des Lettres (2005), Kawaler Legii Honorowej (2011), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z gwiazdą (2012), złoty medal Gloria Artis (2015).
Doktor honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (2003), Uniwersytetu Genewskiego (2005), Uniwersytetu Łódzkiego (2016), Sigillum magnum Uniwersytetu Bolońskiego (2023).