Odnowienie doktoratu prof. dr. hab. Mariana Harasimiuka

Rektor i Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie mają zaszczyt zaprosić na uroczystość odnowienia doktoratu prof. dr. hab. Mariana Harasimiuka po 50 latach od obrony pracy doktorskiej na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi.

Uroczystość rozpocznie się 6 marca 2024 roku o godz. 11.00 w Auli Instytutu Psychologii (Budynek B) przy ul. Głębokiej 45, 20-612 Lublin.

Prof. dr hab. Marian Harasimiuk urodził się 30 lipca 1941 roku w Lublinie. Egzamin dojrzałości złożył w II Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. Już w czasie studiów w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (1959-64) rozpoczął pracę naukową pod kierunkiem prof. Adama Malickiego, założyciela lubelskiego ośrodka geograficznego. W roku 1973 Marian Harasimiuk uzyskał stopień doktora w zakresie geomorfologii na podstawie pracy „Rozwój rzeźby Pagórów Chełmskich w trzeciorzędzie i czwartorzędzie”. Osiem lat później uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego na podstawie rozprawy „Rzeźba strukturalna Wyżyny Lubelskiej i Roztocza”. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1990 roku, a tytuł profesora zwyczajnego w 2001 roku.

Od początku swojej pracy na Uczelni prof. Marian Harasimiuk z pasją i zaangażowaniem poświęcał się działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej. Efektem tej pracy jest około 350 publikacji, wśród których znajduje się 5 książek oraz 9 arkuszy Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski w skali 1:50 000, będącej jednym z największych przedsięwzięć powojennej polskiej geologii. Jednocześnie, jako bardzo aktywny i twórczy nauczyciel akademicki, wypromował ponad 300 magistrantów i inżynierów oraz 16 doktorów.

Był powoływany i wybierany do pełnienia wielu istotnych funkcji w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie: kierownika Zakładu Geologii i Ochrony Litosfery (1991-2011), prodziekana Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi (1987-1990), dziekana Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi (1990-1993). W latach 1993-1999 pełnił funkcję Prorektora, a w latach 1999-2002 i 2002-2005 Rektora UMCS.

Polarnik, uczestnik pierwszej lubelskiej Wyprawy Polarnej UMCS na Spitsbergen w 1986 r. oraz w latach 1992 i 2008.

Prof. Marian Harasimiuk uczestniczył w wielu działaniach na rzecz rozwoju Lublina i województwa lubelskiego oraz na rzecz ochrony środowiska w skali regionu. Wielokrotnie pełnił funkcje w wojewódzkich organach doradczych związanych z ochroną środowiska. Był przewodniczącym Rady Naukowej Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, członkiem Rad Naukowych Parków Narodowych: Poleskiego i Roztoczańskiego, członkiem Rady Rozwoju Lublina. Jest Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Geograficznego, należy także do Polskiego Towarzystwa Geologicznego i Stowarzyszania Geomorfologów Polskich. Od 2002 do 2005 roku kierował Konferencją Rektorów Uniwersytetów Polskich. Był wiceprzewodniczącym Rady Naukowej Państwowego Instytutu Geologicznego, wiceprzewodniczącym Komitetu Nauk Geograficznych Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem Rady Nauki przy MNiSW.

Za wybitne osiągnięcia na polu nauki oraz za działalność społeczną prof. Marian Harasimiuk został wyróżniony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz tytułem „Zasłużony dla Lubelskiego Środowiska Naukowego”. W 2005 roku otrzymał godność doktora honoris causa Uniwersytetu w Dniepropietrowsku (Ukraina). W 2017 roku otrzymał Medal Prezydenta Miasta Lublin.

    Aktualności

    Data dodania
    22 lutego 2024