Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W 2024 roku Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uroczyście świętuje 80-lecie swego istnienia. XX edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki została wpisana do programu obchodów jubileuszu naszej Alma Mater. LFN jest największą cykliczną imprezą upowszechniającą naukę wśród społeczeństwa na Lubelszczyźnie i jednym z największych festiwali naukowych w kraju. W 2022 roku Lubelski Festiwal Nauki został laureatem XVIII edycji prestiżowego konkursu „Popularyzator Nauki” w kategorii „Zespół”, który organizowany jest od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej.
Tegoroczna edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki odbywa się w dn. 14-20 września br. pod hasłem „Człowiek sercem nauki”. Lubelski Piknik Naukowy miał zaś miejsce 15 września na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur.
14 września w Teatrze Starym w Lublinie odbyła się uroczysta gala otwarcia XX Lubelskiego Festiwalu Nauki, w której udział wzięły władze miasta i lubelskich uczelni publicznych, przedstawiciele instytucji współorganizujących, partnerzy wydarzenia oraz koordynatorzy wydziałów i jednostek na poszczególnych uczelniach.
Miło nam poinformować, że podczas wydarzenia z rąk prezydenta Lublina dr. Krzysztof Żuka:
- prof. dr hab. Jan Pomorski – przewodniczący Komitetu ds. Obchodów 80-lecia UMCS: „W uznaniu za nieoceniony wkład w rozwój i promocję nauki oraz inicjatywę utworzenia i zaangażowanie w działalność Lubelskiego Festiwalu Nauki z podziękowaniem za szczególne zasługi w obszarze szkolnictwa wyższego i środowiska akademickiego Lublina a także wieloletnią aktywność integrującą społeczność uniwersytecką z mieszkańcami i samorządem”.
- prof. dr hab. Wiesław Gruszecki – prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS: „W uznaniu za nieocenione zasługi na rzecz rozwoju i promocji nauki oraz upowszechnianie osiągnięć naukowo-technologicznych lubelskiego środowiska akademickiego z podziękowaniem za szczególny wkład w budowanie współpracy społeczności uniwersyteckiej z mieszkańcami i samorządem a także wieloletnie zaangażowanie w działalność Lubelskiego Festiwalu Nauki”.
- dr Monika Baczewska-Ciupak – koordynatorka UMCS i pełnomocnik J.M. rektora ds. Lubelskiego Festiwalu Nauki: „W uznaniu za cenny wkład w rozwój i promocję nauki oraz upowszechnianie osiągnieć naukowo-technologicznych lubelskiego środowiska akademickiego, z podziękowaniem za wieloletnią aktywność integrującą społeczność uniwersytecką z mieszkańcami i samorządem a także pełną pasji i zaangażowania działalność na rzecz Lubelskiego Festiwalu Nauki”.
- dr hab. Dobrosław Bagiński, prof. UPH – dyrektor artystyczny Lubelskiego Festiwalu Nauki w 2001, 2004 i 2005 roku z ramienia UMCS: „W uznaniu za cenny wkład w rozwój i promocję nauki oraz upowszechnianie osiągnięć naukowo-technologicznych lubelskiego środowiska akademickiego, z podziękowaniem za wieloletnią aktywność integrującą społeczność uniwersytecką z mieszkańcami i samorządem a także pełną pasji i zaangażowania działalność na rzecz Lubelskiego Festiwalu Nauki”.
Z ramienia UMCS podziękowania od prezydenta otrzymali także: dr Monika Marek-Kozaczuk, dr hab. Longin Gładyszewski, prof. UMCS, dr Paweł Sadowski oraz dr hab. Agnieszka Gładysz-Płaska – emerytowani i obecni pracownicy Uczelni: „W uznaniu za zaangażowanie na rzecz popularyzacji nauki oraz wkład w rozwój potencjału akademickiego Miasta Lublin a także profesjonalizm i wysoki poziom realizowanych projektów”.
Serdecznie gratulujemy przyznanych wyróżnień.
Fot. Marcin Pietrusza