Kongres Marii Curie-Skłodowskiej oficjalnie rozpoczęty!

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym rozpoczął się dziś Międzynarodowy Kongres Marii Curie-Skłodowskiej „Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja”. To jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń organizowanych w ramach jubileuszu 80-lecia istnienia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Uroczystego otwarcia Kongresu dokonali: prof. dr hab. Radosław Dobrowolski (rektor UMCS) i prof. dr hab. Jan Pomorski (przewodniczący Komitetu ds. Obchodów 80-lecia UMCS).

Podczas wystąpienia prof. R. Dobrowolski powiedział: - Jest mi niezwykle miło powitać wszystkich na tym szczególnym wydarzeniu, w szczególnym dniu, który wpisuje się w program obchodów jubileuszu 80-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Celebrację naszego wspólnego święta rozpoczęliśmy od stycznia, ale październik jest kulminacją tych licznych wydarzeń i cieszę się ogromnie, że tak dostojni goście zechcieli przyjąć nasze zaproszenie na jeden z ważniejszych punktów obchodów całego jubileuszu, jakim jest bez wątpienia Kongres Innowacja jest kobietą (...). Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej jest jedynym uniwersytetem w Polsce, którego patronką jest kobieta i to postać ze wszechmiar wybitna. Naszym obowiązkiem jako władz rektorskich, jako całej społeczności akademickiej jest to, ażeby przy każdej okazji celebrować i podkreślać rolę kobiet w różnych sferach życia, w nauce, w biznesie, w edukacji.

Z kolei prof. Jan Pomorski stwierdził, że marzenia się spełniają, czego dowodem jest odbywający się właśnie Kongres. Podziękował wszystkim osobom, które przyjęły zaproszenie i zgodziły się wziąć udział w wydarzeniu. Słowa wdzięczności skierował również do osób, z którymi współpracował nad Kongresem oraz do swojej żony.

Kongres zgromadził grono znamienitych gości ze świata nauki, edukacji, polityki, biznesu i kultury. Obecni na sali im. Antoniego N. Patka byli m.in.: dr Joanna Mucha (sekretarz stanu w MEN), Jacek Bartmiński (podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych), Michał Krawczyk (poseł na Sejm RP), dr Krzysztof Żuk (prezydent Lublina). Swoją obecnością zaszczycili nas także: dr Sylwia Mokrysz (Mokate), dr Irena Eris, Sylwia Dołęgowska (Grupa Żagiel) i przedstawiciele Kulczyk Foundation, a także: Ewa Korzec (Inter Broker), Radosław Janik (Apis), Wiesław Czarnacki (Fabryka Kabli Elpar), Piotr Szulec (Skarbiec TFI).

W imieniu minister nauki Barbary Nowackiej głos zabrała dr Joanna Mucha. W swojej wypowiedzi podkreślała rolę kobiet na wielu różnych płaszczyznach działalności. Przywołała też postać Marii Curie-Skłodowskiej, która może być wzorem dla wszystkich.

Kongres Marii Curie-Skłodowskiej trwa dzisiaj w dwóch równoległych ścieżkach: Nauka i Biznes.

W ścieżce Nauka mamy okazję dowiedzieć się więcej o konsorcjum uniwersytetów europejskich ATHENA. W panelu Partnerstwo strategiczne we współpracy międzynarodowej uniwersytetów, który poprowadził prof. dr hab. Wiesław Gruszecki (prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS) miała miejsce interesująca dyskusja z udziałem rektorów uniwersytetów partnerskich.

Natomiast w tym samym czasie w ścieżce Biznes odbyła się prezentacja czterech polskich marek: Dr Irena Eris, Mokate, Polenergia i Grupa Żagiel. Po niej miał miejsce panel zatytułowany Kobieca twarz bizesu, który poprowadziła znana dziennikarka Magda Mołek. Panelistkami były: dr Irena Eris, dr Sylwia Mokrysz, Sylwia Dołęgowska. Jako reprezentant Kulczyk Foundation w roli panelisty wystąpił Aleksander Broda.

Przypominamy, że Międzynarodowy Kongres Marii Curie-Skłodowskiej „Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja” można oglądać online na Facebooku UMCS (ścieżka Biznes) oraz YouTubie uczelni (ścieżka Nauka).

Linki:

Zapraszamy!

Fot. Michał Piłat

    Aktualności

    Data dodania
    21 października 2024