Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W 2024 roku Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej obchodzi jubileusz 80-lecia istnienia. Uczelnia świętuje cały rok poprzez organizację wielu ciekawych i inspirujących inicjatyw, jednak to w październiku przypada kulminacja obchodów wielkiego święta Uniwersytetu. To właśnie w tym miesiącu, a dokładnie w dn. 21-22 października, odbędzie się jedno z najbardziej oczekiwanych przedsięwzięć realizowanych w ramach jubileuszu. Mowa o Międzynarodowym Kongresie Marii Curie-Skłodowskiej „Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja”.
Z tej okazji 26 września w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca wydarzenie. Wzięli w niej udział rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS prof. Dorota Kołodyńska, przewodniczący Komitetu ds. Obchodów 80-lecia UMCS prof. Jan Pomorski oraz dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka Izabela Pastuszko. Spotkanie poprowadziła rzeczniczka prasowa uczelni Aneta Adamska.
Jako pierwszy głos zabrał rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski: „Kulminacja obchodów 80-lecia istnienia UMCS przypada na październik. Właśnie wtedy odbędzie się kilka ważnych wydarzeń nie tylko dla Uniwersytetu, ale również dla miasta. Znaczna ich część będzie miała wymiar ogólnokrajowy, żeby nie powiedzieć – europejski. 1 października to dzień Środowiskowej Inauguracji Roku Akademickiego. Z kolei 5 października będzie miało miejsce kolejne ważne wydarzenie dla całej społeczności akademickiej naszego Uniwersytetu – Zjazd Absolwentów i Przyjaciół UMCS. Następnie 21 i 22 października zostanie zorganizowany Międzynarodowy Kongres Marii Curie „Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja”, który przyciągnie do Lublina niezwykłe grono osobistości świata nauki, biznesu i edukacji. W tym samym terminie będziemy gościli Konferencję Rektorów Uniwersytetów Polskich oraz gości zagranicznych z uczelni zrzeszonych w konsorcjum Uniwersytetów Europejskich ATHENA. Na te wszystkie uroczystości serdecznie Państwa zapraszamy”.
Szczegółowy program Kongresu przedstawił prof. Jan Pomorski: „Obchodzimy w tym roku wielkie święto Uniwersytetu i pragnęliśmy od początku, żeby w szczególny sposób uhonorować naszą patronkę, Marię Curie-Skłodowską, i zrobić z tej okazji międzynarodowy kongres. Pomysł był taki, żebyśmy spróbowali pokazać innowacyjność kobiet i to właśnie ten motyw przewodni staramy się zaprezentować w trzech ścieżkach: nauka, biznes i edukacja”.
W panelu dotyczącym nauki prof. Pomorski zwrócił uwagę na panel rektorek: „Poprosiliśmy, aby rektorki z Polski i z Europy zastanowiły się, jak wygląda kobieca twarz uniwersytetu. Panel poprowadzi prof. Ewa Solska, a będą w nim uczestniczyły m.in. przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. Bogumiła Kaniewska, na co dzień rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także pierwsza kobieta – rektorka w Polsce, prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow z Uniwersytetu Warszawskiego”.
Do kobiet nawiązujemy również w całej ścieżce dotyczącej biznesu. „Pierwszy panel z udziałem wybitnych kobiet, które stworzyły polskie marki rozpoznawalne na świecie, poprowadzi Magda Mołek. Do udziału w tym spotkaniu nasze zaproszenie przyjęły dr Irena Eris, Dominika Kulczyk i współtwórczyni firmy Mokate Sylwia Mokrysz. Zawsze jest tak, że dodajemy do tego jakiś akcent lubelski, stąd obecność w tym panelu także przedstawicielki Grupy Żagiel, Sylwii Dołęgowskiej” – podkreślał przewodniczący Komitetu ds. Obchodów 80-lecia.
Podczas wydarzenia będzie również okazja do immersyjnego spotkania i porozmawiania z awatarem Marii Curie-Skłodowskiej czy obejrzenia wyjątkowej sesji posterowej piętnastu doktorantek UMCS. Jak podkreślił bowiem prof. Pomorski: „Zależy nam na tym, aby nie tylko brand Marii Curie był rozpoznawalny na całym świecie, ale też aby Lublin kojarzył się z takim miejscem, gdzie kobiety mogą się fantastycznie rozwijać we wszystkich sferach”.
Kongres otworzy Barbara Nowacka, ministra edukacji narodowej, która będzie również uczestniczyła w panelu prowadzonym przez prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS prof. Dorotę Kołodyńską pt. „Edukacja w świecie Meta. Co szkoła i uniwersytet mają do zaoferowania generacji Alfa?”.
Jak podkreśliła prof. Kołodyńska: „Bardzo się cieszę, że w programie Kongresu znalazł się panel poświęcony edukacji. Niedługo do uniwersytetów wkroczy pokolenie Meta, które w świecie metawersum żyje niemal każdego dnia. Dlatego już dziś musimy myśleć o tym, jak je angażować, w jaki sposób rozmawiać z tą młodzieżą i jak ją edukować. Stąd też wyjątkowi paneliści: Barbara Nowacka – ministra edukacji, Katarzyna Lubnauer – sekretarz stanu w MEN, Robert Firmhofer – dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik, prof. Marlena Plebańska – prezeska Fundacji STEAM Polska i Katarzyna Olejnik – dyrektorka Międzynarodowej Szkoły Podstawowej Paderewski w Lublinie. Zachęcam do aktywności podczas Kongresu i do przysługiwania się naszym rozmowom, bo myślę, że będą bardzo interesujące. Głos kobiet w edukacji jest niezwykle ważny”.
W programie wydarzenia nie zabraknie także miejsca na kulturę. O wydarzeniach artystycznych towarzyszących Kongresowi opowiedziała Izabela Pastuszko: „Spektakl „Pierwiastki życia” to projekt, który powstał z potrzeby nas, czyli zespołu Chatki Żaka, ale także studentów, którzy otworzyli się na historię życia Marii Curie-Skłodowskiej, wyjątkowej kobiety i naukowczyni. My myślimy o jej życiu raczej z perspektywy sukcesu, natomiast w tym projekcie studenci pokazują Państwu prawdziwe oblicze Marii, pełne różnych doświadczeń, ale też trudności (…). Z kolei do uświetnienia drugiego dnia Kongresu Uczelnia zaprosiła Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia pod dyrygenturą Agnieszki Duczmal. W tym miejscu chyba już nic więcej nie trzeba dopowiadać, poza tym, że usłyszymy wyjątkowe aranżacje utworów Ludwika von Beethovena czy Edwarda Elgara”.
Międzynarodowy Kongres Marii Curie-Skłodowskiej „Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja” zgromadzi przedstawicielki i przedstawicieli świata biznesu, nauki, edukacji, a także przedstawicieli rządu.
Podczas dwóch dni Kongresu odbędą się m.in.: panele z udziałem kobiet sukcesu oraz propagatorek nauki i innowacji, immersyjne spotkanie z interaktywnym awatarem Marii Curie-Skłodowskiej oraz pierwsza odsłona nowatorskiego projektu „Eksploratorium Marii Curie”. List intencyjny w sprawie wdrożenia tego projektu inwestycyjnego podpiszą rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i prezydent Lublina dr Krzysztof Żuk.
Patronką naszej Uczelni jest Maria Curie-Skłodowska – wybitna naukowczyni i dwukrotna laureatka Nagrody Nobla. Tym bardziej więc czujemy się zobowiązani do promowania kobiet w nauce, ich dokonań i niezaprzeczalnej roli, jaką odgrywają w świecie. Kobiety stanowią ponad połowę światowej populacji, a historia już nie raz dowiodła ich wielkiego zapału do zdobywania wykształcenia i chęci rozwijania nauki. W samym Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zatrudniamy 61 % kobiet i kształcimy 67% studentek. Podczas Kongresu, w międzynarodowym gronie ekspertek z różnych dziedzin, zastanowimy się nad inspiracjami płynącymi z hasła „Innowacja jest kobietą” pod kątem przedsiębiorczości, rozwoju, edukacji, nauki i kultury.
Rejestracja na kongres i występy artystyczne odbywa się on-line poprzez stronę: www.kongres.umcs.pl. Liczba miejsc jest ograniczona. Wszyscy, którzy nie zdołają zapisać się na wydarzenie, będą mogli śledzić streaming na kanałach Facebook i Youtube UMCS.
Partner strategiczny: Miasto Lublin. Partner wydarzenia: Województwo Lubelskie.
Patronat honorowy nad Kongresem objęli: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, Minister Nauki Dariusz Wieczorek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Joanna Mucha, Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Sponsorzy: Inter Broker, Fabryka Kabli Elpar, Mokate, Skarbiec TFI, Grupa Żagiel.
Patronaty medialne: Forum Akademickie, Perspektywy, PAP Nauka w Polsce, Gazeta Wyborcza, TVP3 Lublin, Radio Zet, Radio Lublin, Akademickie Radio Centrum, TV UMCS.
Fot. Bartosz Proll, Michał Piłat