Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Współpraca Polski i Wielkiej Brytanii, wschodnia flanka NATO, ciemne i jasne strony pracy dyplomaty – pod znakiem tych i innych tematów 6 grudnia 2023 r. przebiegły kolejne „Rozmowy Dyplomatyczne”. Tym razem na Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS z gościnnym wykładem przybyła Ambasador Brytyjska w Polsce – JE Anna Clunes.
Uroczystego powitania Pani Ambasador w progach Wydziału dokonały władze uczelni w osobach: prorektora UMCS ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. dr. hab. Wiesława Gruszeckiego, dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych UMCS prof. dr. hab. Marka Pietrasia i zastępcy dyrektora ISM dr hab. Katarzyny Marzędy-Młynarskiej, prof. UMCS. Otwarte spotkanie z ambasadorem tradycyjnie rozpoczęło się od wykładu, które Anna Clunes poświęciła relacjom bilateralnym między Polską a Wielką Brytanią. Wystąpieniu szefa misji dyplomatycznej przysłuchiwała się zgromadzona na auli społeczność akademicka, jak również licealiści ze szkół partnerskich. Anna Clunes mówiła o szybkim rozwoju gospodarczym obu krajów jako czynniku motywującym do pogłębienia i intensyfikacji współpracy na różnych płaszczyznach – takich jak zaawansowane technologie czy odnawialne źródła energii. W sposób szczególny przybliżyła istotę i znaczenie wspólnej deklaracji ws. partnerstwa 2030, która została podpisana w lipcu 2023 r. przez ministrów spraw zagranicznych oraz szefów resortów obrony Polski i Wielkiej Brytanii. Poruszyła również temat zagrożeń kreowanych przez państwa niedemokratyczne, które destabilizują światowy ład – m.in. rosyjska machina propagandowo-dezinformacyjna, ekspansywna polityka Chin. Przemówienie Pani Ambasador stało się w drugiej części spotkania przyczynkiem do sesji Q&A. Anna Clunes udzielała odpowiedzi na zadawane przez publiczność pytania dotyczące m.in. możliwości zacieśnienia współpracy farmaceutycznej między Wielką Brytanią a Polską, ścieżek rozpoczęcia kariery w dyplomacji, planów współpracy ambasady brytyjskiej z nowym rządem Polski, a nawet szans ponownego przystąpienia Londynu do Unii Europejskiej. Całość spotkania moderował Profesor Marek Pietraś. Wydarzenie stanowiło piątą już odsłonę „Rozmów Dyplomatycznych”, w ramach których Instytut Stosunków Międzynarodowych UMCS zaprasza ambasadorów akredytowanych w Polsce na dyskusje poświęcone współczesnym stosunkom międzynarodowym. fot. Ihor Kolisnichenko |