Rozmowy dyplomatyczne z Ambasadorem Turcji w Polsce

„Rozmowy dyplomatyczne” wkraczają do Azji! Po wizycie ambasadora Stanów Zjednoczonych oraz pięciu ambasadorów z krajów europejskich (Niderlandy, Niemcy, Irlandia, Wielka Brytania, Francja) na Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS 17 kwietnia br. z gościnnym wykładem przybył Ambasador Turcji w Polsce – JE Rauf Alp Denktaş.

Wizytę na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej dyplomata złożył w towarzystwie Buraka Serdara Acara, zastępcy attaché ambasady oraz Ozana Merta, attaché ambasady ds. bezpieczeństwa. Uroczystego powitania delegacji dyplomatycznej w progach Wydziału dokonały władze uczelni w osobach: JM rektora UMCS prof. dr. hab. Radosława Dobrowolskiego i prorektora UMCS ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. dr. hab. Wiesława Gruszeckiego, a także dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych prof. dr. hab. Marka Pietrasia i zastępcy dyrektora ISM dr hab. prof. uczelni Katarzyny Marzędy-Młynarskiej.

Otwarte spotkanie z ambasadorem rozpoczęło się od wykładu pt. „Republic of Türkiye: the first 100 years” z okazji obchodzonego w ubiegłym roku stulecia ustanowenia Republiki Turcji. Wystąpieniu szefa misji dyplomatycznej przysłuchiwała się zgromadzona na auli społeczność akademicka, jak również licealiści ze szkół partnerskich. Rauf Alp Denktaş skupił się na przedstawieniu kluczowych zmian ustrojowych oraz reform dokonanych w Turcji na przestrzeni ostatnich stu lat wskutek zniesionego w 1923 roku kalifatu oraz obalenia sułtanatu. Wymienił filary na których opiera się współczesna Turcja, a mianowicie: zmiany demokratyczne, rozwój swobód obywatelskich oraz praw kobiet, inwestowanie w nowe pokolenia. Nie ominął także uwagą złożonego tematu długiej drogi Ankary do Unii Europejskiej, podkreślając, że Turcji bardzo zależy na członkostwie w UE i płynących z niego korzyściach.

Natomiast podczas drugiej części spotkania, która tradycyjnie przybrała postać sesji Q&A, Jego Ekscelencja udzielał odpowiedzi na zadawane przez publiczność pytania. Niepokojąca sytuacja na Bliskim Wschodzie i narastająca ilość przypadków agresji wojskowych w tym regionie spowodowała, że większość pytań koncentrowała się wokół tureckiego punktu widzenia wobec konfliktów z udziałem Israela, Sektora Gazy czy Iranu. Rauf Alp Denktaş komentował także pytania dot. zachodzących obecnie zmian w globalnych systemach politycznych, relacji turecko-syryjskich oraz roli Ankary w wojnie Rosji na Ukrainę.

Wydarzenie stanowiło kolejną, siódmą już odsłonę cyklu spotkań „Diplomatic Talks”, w ramach których Instytut Stosunków Międzynarodowych UMCS zaprasza ambasadorów akredytowanych w Polsce na dyskusje poświęcone współczesnym stosunkom międzynarodowym. Jednym z głównych celów „Rozmów Dyplomatycznych” jest dostarczanie studentom informacji na temat zmieniającego się świata, a także pobudzanie ich do myślenia nt. zachodzących procesów międzynarodowych.


fot. Ihor Kolisnichenko

    Aktualności

    Data dodania
    19 kwietnia 2024