Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zapraszamy do odwiedzenia wystawy pn. Taśmoteka ludowa Pracowni Etnolingwistycznej im. Jerzego Bartmińskiego, która będzie prezentowana w dniach 23-25 sierpnia 2024 r. w ramach Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński.
Taśmoteka Pracowni Etnolingwistycznej im. Jerzego Bartmińskiego to zbiór obejmujący ponad 1800 nośników – taśm szpulowych, kaset magnetofonowych i płyt CD. Nagrane są na nich materiały folklorystyczne i relacje gwarowe pochodzące głównie z Lubelszczyzny i południowo-wschodniej Polski.
Na wystawie zobaczymy, jak powstawała i rozwijała się Pracownia w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, jak pozyskiwano i opracowywano zgromadzone w niej materiały, a także do czego były i nadal są wykorzystywane. Dowiemy się też więcej o jej założycielu, prof. Jerzym Bartmińskim, a także o wybranych śpiewaczkach, kapelach i instrumentalistach ludowych, których przez lata nagrywał wraz z zespołem współpracowników i studentów.
Jak na taśmotekę przystało, nie zabraknie także dźwięków ♫. Podczas oglądania wystawy będziemy mogli posłuchać zarówno archiwalnych nagrań, jak i ich współczesnych interpretacji.
Opracowanie wystawy: Anna Kaczan i Katarzyna Prorok – Pracownia Etnolingwistyczna im. Jerzego Bartmińskiego, Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UMCS.
Wystawa jest częścią programu Letniej Szkoły Tradycji 2024. Organizatorem Letniej Szkoły Tradycji jest Fundacja Kultura Enter. Projekt jest realizowany przy wsparciu Miasta Lublin. Na wystawie prezentowane są materiały udostępnione przez: Pracownię Etnolingwistyczną im. Jerzego Bartmińskiego, Muzeum Wsi Lubelskiej, Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe.
Kiedy: 23-25 sierpnia 2024 r., godz. 11.00-19.00
Gdzie: Galeria Gardzienice, ul. Grodzka 5a, I piętro
wstęp wolny
Zapraszamy też do udziału w innych wydarzeniach organizowanych w ramach Festiwalu Re:tradycja!