Wystawa o Taśmotece Nagrań UMCS na Festiwalu Re:tradycja

Wystawa pn. Taśmoteka ludowa Pracowni Etnolingwistycznej im. Jerzego Bartmińskiego już za nami! Była prezentowana w dniach 23-25 sierpnia 2024 r. w Lublinie w ramach Festiwalu Re:tradycja Jarmark Jagielloński.

Na wystawie opracowanej przez dr Annę Kaczan i dr Katarzynę Prorok można było zobaczyć, jak gromadzone, opracowywane i wykorzystywane są materiały z Taśmoteki Nagrań, a także dowiedzieć się więcej o wybranych śpiewaczkach, kapelach i instrumentalistach ludowych z naszego regionu – Helenie Goliszek z Karczmisk, Paulinie Hołysz ze Strupina Dużego, Marii Kałużnej z Orchówka, Joannie Rachańskiej z Łubcza, Janie Koterze z Karmanowic, Kapeli Braci Bździuchów z Aleksandrowa czy Kapeli Retmany reprezentującej region puławski. Co więcej – można było ich wszystkich zobaczyć na archiwalnych fotografiach i posłuchać na oryginalnych nagraniach z taśmoteki (przy wybranych planszach na wystawie znajdowały się słuchawki).

Ponieważ tradycyjny repertuar ludowy warto nie tylko archiwizować, opracowywać i popularyzować (np. w formie wydawnictw książkowych i muzycznych), ale też przywracać go do żywego obiegu, na wystawie pokazano, jak nagrania z Pracowni Etnolingwistycznej zyskują „nowe życie” i wchodzą do repertuaru współczesnych artystów zainteresowanych muzyką tradycyjną. Zwiedzający mogli usłyszeć współczesne interpretacje pieśni ludowych z taśmoteki w wykonaniu Poleskiego Składu Smyczkowego i Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego.

Pracownia Etnolingwistyczna serdecznie dziękuje Warsztatom Kultury w Lublinie – a zwłaszcza Karolinie Waszczuk i Agacie Turczyn – za profesjonalne przygotowanie wystawy. Podziękowania kierujemy też do Muzeum Wsi Lubelskiej, Towarzystwa dla Natury i Człowieka oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego za udostępnienie materiałów na wystawę.

 Fot. Katarzyna Prorok

 

    Aktualności

    Data dodania
    27 sierpnia 2024