Witanie wiosny w Kurowie

Chodzenie z gaikiem w Kurowie, fot. Bogdan Lipiński

Chwalimy się! Pieśni gaikowe z naszej Taśmoteki Nagrań zyskały nowe życie i rozbrzmiały w ustach młodych kolędników odwiedzających domy w Kurowie w ramach tzw. chodzenia z gaikiem. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Kurowie, który tak na nie zapraszał:

„Kilkadziesiąt lat temu w okolicach Kurowa w pierwszych dniach po Wielkanocy można było uczestniczyć w ciekawej tradycji. Chłopcy podchodzili pod okna, śpiewając pieśni dyngusowe, a dziewczęta, niosąc gaik, czyli kolorowo ubraną gałązkę iglastą, witały wiosnę i składały sąsiadom życzenia zdrowia oraz szczęścia. Przypominając o tych dawnych zwyczajach, chcemy przyjść pod Państwa domy, zaśpiewać i powinszować. W zamian liczymy na uśmiech, odwzajemnienie życzeń, a jeśli łaska – na drobny poczęstunek dla strudzonych młodych kolędniczek i kolędników. Zaśpiewamy pieśni, których melodie i teksty zostały zarejestrowane w latach ‘60 i ‘80 XX wieku w Dębie oraz Wólce Kątnej, a zachowane zostały w Pracowni Etnolingwistycznej im. Jerzego Bartmińskiego (UMCS w Lublinie)”.

Chodzenie z gaikiem zakończyło się sukcesem i kolędnicy zostali ciepło przyjęci przez mieszkańców Kurowa, co możecie zobaczyć na fotorelacji zamieszonej na Facebooku Gminnego Ośrodka Kultury w Kurowie.

Serdecznie dziękujemy pani Agacie Turczyn i młodym mieszkańcom Kurowa za „ożywienie” pieśni gaikowych z naszej Pracowni i kontynuowanie tego pięknego obrzędu wiosennego.

A dla Was zamieszczamy pieśń gaikową My z gaikiem wstępujemy nagraną w Wólce Kątnej (gmina Kurów) w 1986 roku.

 

 

 

Fot. Bogdan Lipiński

    Aktualności

    Data dodania
    16 kwietnia 2024